İlber Ortaylı, Beyoğlu Buluşmalarında konuştu

İlber Ortaylı, Beyoğlu Buluşmalarında konuştu

Pera Müzesi Oditoryumu'nda Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Mimar Dr. M. Sinan Genim'in katıldığı “Altıncı Daire-i Belediye’den Beyoğlu’na Bölgenin İdari ve Yerleşim Tarihi” başlıklı bir panel düzenlendi.


4 Nisan 2012 18:49
font boyutu küçülsün büyüsün


Altıncı Daire-i Belediye’nin 155. Yıldönümü dolayısıyla Pera Müzesi ve Beyoğlu Belediyesi işbiliğiyle 3 Nisan Salı günü saat 18:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda Mimar Dr. M. Sinan Genim ve Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katıldığı “Altıncı Daire-i Belediye’den Beyoğlu’na Bölgenin İdari ve Yerleşim Tarihi” başlıklı bir panel düzenlendi.

Panel’de, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Mimar Dr. M. Sinan Genim, Beyoğlu’ndan yola çıkarak fotoğraflarla İstanbul’un idari ve yerleşim tarihini anlattılar.

1857’de İstanbul on dört belediye dairesine bölünmüş, Beyoğlu ve Galata’dan oluşan Altıncı Daire ilk uygulamaların yapılacağı örnek belediye seçilmişti. Bölge, Avrupa’dan ithal mimarisi, belediye geleneğine alışkın zengin kozmopolit yapısıyla kentin kamu hizmetleriyle tanışacağı en ideal yerleşim alanıydı. Genellikle toplumun ileri gelen isimlerinden oluşan Beyoğlu’nun ilk beldiye başkanları arasında ünlü ressam Osman Hamdi Bey de yer alıyordu ve bu görevi 1877’den Rus Harbi’nin sonuna, 1878 yılının başlarına kadar sürdürdü.
Bu haber 9,718 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır