Ortaylı'dan Evren'in eyalet sistemine sert tepki

Ortaylı'dan Evren'in eyalet sistemine sert tepki

Kenan Evren'in eyalet sistemi çıkışı Ankara'da en çok konuşulan konuların başında geliyor. Prof. Dr. İlber Ortaylı Evren'in çıkışına sert tepki gösterdi.


5 Mart 2007 18:36
font boyutu küçülsün büyüsün


İşte Ortaylı'nın İsmail Küçükkaya'ya anlattıkları...

Bu diyalogdan bir gün sonra cumartesi akşamı, İlber Ortaylı’yla bir dost meclisindeydik.

Söz yine Evren Paşa’ya geldi. Ben de Evren’i sordum İlber Ortaylı’ya. Hoca’yı hiç böyle tepkili görmemiştim. Evren’in açıklamalarına kızgındı ve bu sözleri tehlikeli, tarihsel perspektiften ve tarih bilincinden yoksun bulduğunu söyledi. Dedi ki; “Böyle konuşarak kendisine bizlerin neden kızdığını da kendisi kanıtlamış oldu. Rezil etti bizi. Fransa’da 70’inden sonra generallere anılarını yazdırmazlar. Çünkü hepsi kendisini Napolyon zannetmeye başlar. General, iş başında büyüktür. Sonra köşesine çekilir. Kardeşim böyle federatif yapı açıklamalarıyla nereye varabilirsin?”

Hoca, federatif yapının, eyalet sisteminin Türkiye’de hiçbir şekilde işlemeyeceğini uzun uzun, Osmanlı’yı da hatırlatarak anlattı. Sonra örnekler verdi. “Bu, Fransa’da bile yürümez. Almanya’da Reich döneminde, Weimar Cumhuriyeti’nde, Hitler’de kesinlikle federalizm yoktu. İspanya’da Basklarla, Katalonlar zaten İspanya’yı sevmiyorlar, zaten ayrı milletler. Evren Paşa bunlara bakmış mı, incelemiş mi?”

İlber Hoca’ya o gün Demirel’le yaptığım görüşmeyi aktardım. Şöyle bir cümlesi oldu: “Demirel şimdi iyi bir adam, lazım bir adam, Allah günahlarını affetsin. Memlekete hizmet ediyor.”
Bu haber 4,835 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır