İlber Ortaylı'dan Belediye Kanunu eleştirisi

İlber Ortaylı'dan Belediye Kanunu eleştirisi

İlber Ortaylı, konuşmacı olarak katıldığı Düzce Üniversitesi'nde tanzimat döneminde oluşturulan belediye kanununu eleştirerek, "Belediye kanunlarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor" dedi.


4 Nisan 2012 20:37
font boyutu küçülsün büyüsün


Topkapı Müzesi Başkanı ve Tarih Uzmanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Düzce Üniversitesi'nde "Geçmişten Günümüze Yerel Yönetimler" konulu konferansta konuştu.

Prof. Dr. Ortaylı, özellikle tanzimat döneminde oluşturulan belediye kanunun artık belediyeleri taşıyamadığını ifade ederek, "Belediye ve il genel meclislerine memurlar aday olamıyor ve seçilemiyor. Belki de buralara işsiz sapsız adamlar aday gösterilip seçiliyor. Konulardan uzak, uzman olmayan bu kişilere baktığınızda şehrin sosyal hayatına da uyum sağlamayan kişileri görüyoruz. Tanzimat öncesi, köylerin küçülmesi ve merkezi yerlerin büyümesi ile kurulmaya başlayan belediyelere kanun gerekiyordu. O dönem yazılan kanunlar bu dönem artık belediyeleri taşıyamıyor" dedi.

İstanbul'dan örnek veren Prof. Dr. Ortaylı, gerek bütçede gerek idarede İstanbul'un ayrı Suriçi'nin ayrı ele alınmasını önerdi. "Suriçi'ne belediye başkanı atansın, seçilmesin" diyen Ortaylı, şunları kaydetti: "Bu atamayı iktidar yapabilir, Cumhurbaşkanı da. Özel yetkilerle ancak burası idare edilebilir. Suriçi çevreden seçilen belediye meclisleriyle idare edilemez, mahzurları açıktır. Suriçi İstanbul suriçi'nde kalmayacak kadar herkesin şehridir. Dünyanın en önemli müzeleri, abideleri buradadır. Onunla ilgili gelişme ve düzenlemeler hepimizi ilgilendirmelidir. Bütçesi, kadroları ona göre düzenlenmelidir. Hali hazırda bütçe ve kadrolarla Suriçi'nin devasa sorunlarının üstesinden gelmek kolay değil."

Ortaylı mevcut belediye kanununda olduğu gibi devlet memurlarının seçimde belediye meclisi adayı olamama garipliğinin de ortadan kaldırılmasını gerektiğini savundu.


Bu haber 6,926 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır