Topkapı Sarayı Müzesi'nden İran'a Kur'an-ı Kerim Jesti

Topkapı Sarayı Müzesi'nden İran'a Kur'an-ı Kerim Jesti

Topkapı Sarayı Müzesi, müzede sergilenen ilk Kur'an-ı Kerim nüshasının bir kopyasını İran Meclis Kütüphanesi'ne hediye etti.


12 Şubat 2012 14:54
font boyutu küçülsün büyüsün


Topkapı Sarayı Müzesi, müzede sergilenen ilk Kur'an-ı Kerim nüshasının bir kopyasını İran Meclis Kütüphanesi'ne hediye etti. Konuyla ilgili başkent Tahran'da Kur'an-ı Kerim'in teslim töreni düzenlendi. İran Meclis Başkanı Dr.Ali Laricani, Türkiye'nin İran Büyükelçisi Ümit Yardım, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Meclis Kütüphanesi Başkanı ve bazı milletvekilleri katıldı.

Laricani törende yaptığı konuşmada, bu değerli eseri kütüphanelerinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Laricani, Müslümanların birlik ve beraberliği için Kur'an-ı Kerim'in en iyi ortak kaynak olduğunu dile getirdi.

Törende İlber Ortaylı ise İran'ın Türkiye nezdinde çok önemli bir yeri olduğunu ifade etti. Halen İstanbul Topkapı Müzesi'nde sergilenmekte olan ilk Kur'an'ın İranlılar için çok önemli olduğuna işaret eden Ortaylı, bu eserin ilk nüshasının bir kopyasının İran Meclis Kütüphanesi'ne hediye edilmesinin, İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerin derinleşmesine vesile olacağını aktardı.

 


Bu haber 7,050 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır