İlber Ortaylı Makedonya'da

İlber Ortaylı Makedonya'da

Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi'nin (MANU) misafiri olarak Makedonya'da bulunan tarihçi İlber Ortaylı ziyaretinin ilk gününde Türk Halkı ve Aydınlarla buluştu


23 Kasım 2011 22:26
font boyutu küçülsün büyüsün


Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi'nin (MANU) misafiri olarak Makedonya'da bulunan tarihçi İlber Ortaylı ziyaretinin ilk gününde Türk Halkı ve Aydınlarla buluştu. Toplantıda, 'Makedonya'nın Osmanlı dönemindeki konumu ve bugünü' konulu konuşma yaptı. 

Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Üniversite hocaların ve öğrencilerin yer aldığı konferansta İlber Ortaylı, Osmanlı hukukundan bahsetti. Ziyaretinin üçüncü gününde düzenlenen törenle İlber Ortaylı'ya Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi tarafından "Akademi Beraatı" verildi. İlber Ortaylı, Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi'nin ilk Türk üyesi oldu. Törene Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer ve çok sayıda akademisyen de katıldı. 

MANU Başkanı Gorgi Stardelov İlber Ortaylı'nın Akademi üyeliğine alınmasının kendileri için şeref olduğunu söyledi. İlber Ortaylı konuşmasında Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisine üye kabul edilmekten gurur duyduğunu açıkladı. 

Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi Başkanı Gorgi Stardelov İlber Ortaylı'ya Akademiye üye kabul edildiğine dair 'Akademik Beraatı'nı takdim etti. Ortaylı, "Biz Makedonya'yı olduğu gibi seviyoruz, Makedonya olarak seviyoruz. Buradaki Türk azınlık da öyle düşünüyor" dedi.Bu haber 6,345 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır