Medeniyetler İttifakı iyi yönetilemiyor

  Medeniyetler İttifakı iyi yönetilemiyor

İspanya'nın tarihi Toledo şehrinde Castilla La Mancha Üniversitesi'nin (UCLM) organize ettiği Türkiye konulu iki günlük program başladı.İlber ortaylı'da burada bir konuşma yaptı.


28 Kasım 2011 22:04
font boyutu küçülsün büyüsün


İspanya'nın tarihi Toledo şehrinde Castilla La Mancha Üniversitesi'nin (UCLM) organize ettiği Türkiye konulu iki günlük program başladı. Programa, Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu'nun yanısıra Türkiye'den davet edilen tarihçi ve Topkapı Müzesi Direktörü İlber Ortaylı, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Kadri Özçaldıran, Ankara Üniversitesi Rektörü Cemal Taluğ ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet katılıyor. Al Mamun programı adı altında düzenlenen etkinliğin açılışını UCLM Rektörü Ernesto Martinez, Büyükelçi Sinirlioğlu ve İspanya'nın Medeniyetler İttifakı Özel Temsilcisi Belen Alfaro yaptı. 

İspanya Başbakanı Jose L. R. Zapatero'nun Medeniyetler İttifakı eski temsilcisi Maximo Cajal "Türkiye'nin BM Medeniyetler İttifakı'nda Eşdestekçiliği" başlıklı bir konuşma yaptı. Cajal'dan sonra söz alan tarihçi İlber Ortaylı 'İspanya-Türkiye İki Büyük Gücün 

4 asır boyunca macerası' konulu bir söyleşi verdi. Programa yoğun ilgi gösteren İspanyol ve Türk öğrenciler salonu doldurdu. 

Konferansın ardından Cihan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplandıran İlber Ortaylı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünü yaptığı Medeniyetler İttifakı Projesi'nin iyi yönetilemediğini söyledi. 

Projenin çok cazip olmadığını kaydeden Ortaylı bunun Aydınlar arasında da ilgi görmediğini ifade etti. Tarihçi İlber Ortaylı, böyle bir ittifakın lazım olduğunun altını çizerek ticaretin toplumları yakınlaştırmadaki önemine dikkat çekti. İki ülke arasındaki ticaretin her geçen gün artmakta olduğunu vurgulayan Ortaylı, Türkiye'de son zamanlarda İspanyol kültürüne ve diline karşı çok fazla ilgi oluştuğunu dile getirdi. 
Bu haber 7,268 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır