'Zaman Kaybolmaz' okuyucuyla buluştu

'Zaman Kaybolmaz' okuyucuyla buluştu

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yaşamı ve anılarını aktardığı ‘Zaman Kaybolmaz’, İş Bankası Kültür Yayınları’nın Nehir Söyleşileri dizisince yayımlandı.


3 Nisan 2006 18:44
font boyutu küçülsün büyüsün


Hayat “gemi” mi bilmiyorum; “gemicilik” olduğu gerçektir. Yaşandıkça ve akılda tutuldukça daha iyi seyrüsefer ederiz.

Herkes kendi talihinin mimarıdır.

Yaşadıkları, an be an insanı oluşturur ve arkasında bıraktıkları, farkına varmadan önüne geçer.

Kader, gaipten yayılmaz. İnsan, kaderini kendi yazar.


[İlber Ortaylı]


“Zaman” kavramıyla iç içe yaşayan biri zamanı nasıl değerlendirir? Ortaylı zamanın kaybolduğuna inanmıyor “Zamanın kaybolmuşu yoktur. Yaşanan her şey, -müspet, menfi- bizi inşa eder. Yalnız bizi değil, bizden sonraki kuşakları da... Yaşadıklarımızı ‘anında’ belki en iyi şekilde inşa edemeyiz. Ama, onları ‘değerlendirdiğimiz’ vakit; gelecek daha ‘emin’ olur”…

Mümkün olsa “aynı anda”, her yerde ve bütün zamanlarda birden yaşamaya istek duyacak kadar bir merak adamı olan İlber Ortaylı “Zaman Kaybolmaz”da Kırım’da başlayan ve tarihle iç içe geçen yaşamını anlatıyor. İlber Ortaylı’nın özel tarihi, birbirinden “tamamen habersizce” Kırım topraklarında yaşayan Şefika Hanım ve Kemal Bey’in; İkinci Dünya Savaşı cehenneminde ve yine tamamen farklı ve uzun serüvenlerle Kırım’dan kopup, Avrupa’ya gelmesi ve (Kırım’da değil de) Avusturya’da tanışarak evlenmesi ile başlıyor ...Ve nelerden ve nerelerden geçmiyor ki?..

“Aslında tarihçilik, sanattır. Bir ilmi tarafı vardır. Ondan sonra ‘ilmin üstünde’ bir tarafı gelir” diyen Ortaylı, uzmanlığı olan tarih dışında da birçok konuyla ilgilendi. İlk yazıları tiyatro eleştirileri oldu ve tiyatro hep yoğun bir ilgi alanı olarak kaldı. “Hafıza”, ona göre bir tarihçide bulunması gereken en temel vasıflardan biri oldu. “Hafızası iyi olmayan ve hafıza eğitimi görmeyen birinin tarihçi olması mümkün değildir” diyor Ortaylı...


Zaman Kaybolmaz
-İlber Ortaylı Kitabı-
Söyleşi: Nilgün Uysal
İş Bankası Kültür Yayınları, 626 sf.
Dizi: Nehir Söyleşileri -19Bu haber 11,689 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (11)
 • ihsan BATTALOĞLU / 16 Şubat 2011 04:09

  TARİHE İLGİM

  tarihe olan ilgimde hocamızın katkısı çoktur tarihle uzaktan yakından bir alakam olmamasına rağmen hocamız farklı ve hoş uslubuyla bambaşka bir ilgi uyandırıyor tarihe karşı hocamızın en sevdiğim kitaplarından birisi de avrupa ve bizdir hiç sıkılmadan fazla teknik detaya girmeden muhteşem bir anlatıya sahip şimdi ise zaman kaybolmazı okuyorum çok keyif veren ve tecrübe kazandıran bir biyografi tabii. Allah sağlık ve sıhhat versin hocam size ki daha çok aydınlatın bizleri..
 • muazzez günay / 20 Ocak 2011 15:08

  hayat dersi

  kitabı sürükleyici bir roman kadar kolay okudum. Bütün gençlerimizin okumasını isterim. Eminimki öğrenme konusundaki gayretlarini arttıracak ve hangi alanda eğitim görüyor olursa olsunlar kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.
 • afra / 22 Nisan 2010 13:43

  ilber hocamm

  hayatımda tanıdığım ve sevdiğim bize doğru yol hakkında tecrübelerini veren bütün cocalarıma teşşekkür ettiğim gibi ilber hocayıda saygıyla selamlıyor,ellerinden öpüyor ve teşekkür ediyorum...
 • Ahmet CAN / 10 Kasım 2008 20:57

  Sükut'u hayal

  Site'nin kimdir bölümünde İlber Hocanın İngilizce bilmediğini görünce sükut'u hayale uğradım.Şakaydı.Neredeyse hocanın bilmediği tek lisan ingilizce.Ülkemizde ender rastlanan çapta gerçek bir bilim adamı.Hemde çok sevdiğim Tarih konusunda.Ömrü bu ülkeye ve Millete çok şeyler verebilecek kadar uzun ve verimli osun.
 • ahmet tokamkcı / 11 Ekim 2008 02:29

  ilber hoca

  tarih bölümünde okuorum. hocanın hayatı ve zaman kaybolmaz inceleme ödevim güzel bir çalışma bu kitap tavsiye ederim tarihle ilgilenenlere...
 • Ömer Turan / 12 Eylül 2008 11:46

  Tarihin önemsenmediği bir çok insanın dünyadan bir haber olduğu bir ülkede hocamızın bulunması bizim için büyük bir lutuf.Allah size uzun ömürler versin ve bize bir çok faydalı eserler vermenizi ve görüş bildirmenizi sağlasın.
 • kommageneli orhan / 8 Mayıs 2008 01:08

  başarılı

  her kitabında olduğu gibi bu kitabında da başarılı olduğunu kanıtlamışdır. İLBER HOCAA
 • Denis Dormino / 21 Mart 2008 02:06

  ALDIM!

  hayranı olduğum bir profesör ve tarihçi. hayat hikayesini okumaktan zevk alacağım ise kesin.
 • Muzaffer KAŞKIR / 19 Şubat 2008 02:47

  Ben bu eseri üç kez okudum müthiş derecede keyif aldım ustaca yazılmış bir biyografi.Nilgin UYSAL hanım efendi sayın ORTAYLI'nın sanki her anını birlikte yaşamış gibi olayları kaleme almış.Sayın ORTAYLI'nın dostlarının yakınlarının fikrini en yalın haliyle resmetmiş.Söyleşide İlber hoca taktire şayen bir uslupla kendini anlatmaktadır.Okuduğunuzda objektifliği ve hümanizmayı bulacağınız kesin.(Dahiler her daim dahidir.İ.ORTAYLI)
 • yavuz öcal / 12 Şubat 2008 14:47

  temenni

  Yasal bir sakıncası yoksa eğer "zaman kaybolmaz"kitabının metnini keşke internet sitenize koysanız da muhterem hocamızın hayat deneyimlerini okuyup istifade edebilsek...
 • güçlü emre özgür / 7 Şubat 2008 13:36

  ibretlik...

  hocanın hayatı ve okuma macerası ibretlik. tüm gençlerin okuması gereken bir biyografi çok etkilendim...

Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
 • Evet
 • Hayır