Prof. Ortaylı:''Kürtçe konuşmak isteyen kürtler büyük çıkmazda''

Prof. Ortaylı:''Kürtçe konuşmak isteyen kürtler büyük çıkmazda''

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kürtçe konuşmayı talep eden Kürtlerin büyük bir çıkmazda olduğunu söyleyerek, “Bir şey talep eden adamın ona sahip çıkması gerekiyor"dedi.


10 Ocak 2011 15:57
font boyutu küçülsün büyüsün


Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kürtçe konuşmayı talep eden Kürtlerin büyük bir çıkmazda olduğunu söyleyerek, "Bir şey talep eden adamın ona sahip çıkması gerekiyor. Kuru gürültü ile milliyetçilik olmaz." dedi. Kocaeli'nde Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde konuşan tarihçi-yazar Ortaylı, Türkiye'nin yıllardır önündeki en büyük probleminin dil olduğunu söyledi. Türkiye'nin dil konusunda yaşadığı problemleri filoloji meselesini halledememiş olmasına bağlayan Ortaylı, ortak bir dilin toplum için çok önemli olduğunu söyledi. Ortaylı, "Dil olmazsa cemiyetin kafası dumura uğrar." diye konuştu. Son günlerde Türkiye'de yaşanan dil tartışmalarının gereksiz olduğunu belirten Ortaylı, Kürtçeyi resmi dil olarak talep eden Kürtlerin büyük bir çıkmaz içerisinde olduğunu söyledi. 'Bir çoğunun Kürtçe konuşabileceğinden emin değilim' diyen Ortaylı, "Kanaatimce Türkiye'nin Kürtleri çok büyük bir çıkmaz içerisindeler. Eğer Meclis'te Kürtçe serbest bırakılsa milletvekillerinin Kürtçe bütçe tenkidi yapacağından emin değilim. O yeterlilikte gözükmüyorlar. Bir şeyi talep eden adamın ona sahip çıkması gerekir. Milliyetçilik kuru gürültüyle olmaz." şeklinde konuştu.Avusturya-Macaristan Parlamentosu'nda çeşitli milletler olduğuna değinen Ortaylı, parlamentodaki milletvekillerinin de şu andaki kürt milletvekilleri gibi kendi dillerinde konuşmak siyaseti yapmak istediklerini ifade ederek, "Ancak her milletvekilinin mükemmel bir dil bilgisi vardı. İnsanlar Çekçe veya Macarca veya Slovence veya İtalyancayı Almanca kadar mükemmel bir dil olduğunu gösteriyorlardı." diye ifade etti. 
Bu haber 18,315 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
  • fırat celali / 2 Ocak 2012 03:02

    kürtçe

    hocam sizin tarihçi kimliğinize saygım var dedikleriniz bir yönden doğru ama bu ülkede kürtçe konuşunca neler çektiğin siz daha iyi biliyorsunuz sanırım. Bugünkü sorunların kaynağı da bu değil mi? Bu sorun türkiyenin başına bela olmamış mı? dil yasaklanıyor sonra sahip çıkın diyorsunuz. art niyetliler ve hlis niyetliler aynı kefeye konarak baskı ve yasaklama getirildi. Bunu yazmama gerek yok siz zaten bir tarihçi ve bir bilim adamı olarak bunu çok iyi biliyorsunuz. yasaklamalar varsa çıkmazlar da var.

Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır