Tarihçi Prof. Ortaylı:"Dünyaya eğitim veren 3-5 ülkeden biriyiz"

Tarihçi Prof. Ortaylı:

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, sanayileşen Türkiye'nin dünyaya eğitim veren 3-5 ülkeden biri olduğunu ifade etti.


10 Ocak 2011 14:34
font boyutu küçülsün büyüsün


 Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, sanayileşen Türkiye'nin dünyaya eğitim veren 3-5 ülkeden biri olduğunu ifade etti. Tıpta büyük gelişmelere imza atıldığını, önümüzdeki birkaç yıl içinde Türkiye'nin tıp merkezi olacağına işaret eden Prof. Ortaylı, "Bütün bunlar büyüdüğümüzü gösteren gelişmelerdir." dedi. Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kocaeli'nde Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Tarih Yolculuğu" konulu konferansta konuştu. Türkiye'nin her geçen gün daha da büyüdüğünü kaydeden Prof. Ortaylı, "Kısa zamanda ülkemizi sanayiye sevk ettik. İnsanlarımızı organize yaşamaları için teşkilatlandırdık. Dünyaya eğitim veren 3-5 ülkeden biri olduk. Tıpta büyük gelişmelere imza attık. Önümüzdeki birkaç yıl içinde tıp merkezi olacağız. Bütün bunlar büyüdüğümüzü gösteren gelişmelerdir." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin komşu ülkelerle 'sıfır sorun' politikası izlemesi gerektiğini ifade eden Ortaylı, "Balkanlar, Suriye, Irak ve Kırım konusunda sıfır problemle hareket edilmelidir. Bunlar dış politika açısından önemli şeylerdir." şeklinde konuştu. Kıbrıs sorununa ve Türkiye'nin komşuları ile olan ilişkilerine değinen Ortaylı, Kıbrıs konusunda taviz verilmemesi gerektiğinin altını çizerek, "Kıbrıs stratejik olarak önemli bir yerdedir. Osmanlının mirasçısıyız. Biz Müslüman bir ülkeyiz, Osmanlı bir ülkeyiz ve Osmanlının mirasçılarıyız. İçimizdeki azınlıklarla iyi geçinmeliyiz. AB den düstur öğrenmeye gerek yok. Ecdadı takip etmeliyiz." diye konuştu. Diğer yandan, internet ortamının Türkçeyi olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Ortaylı, Türkçenin yerini sanal ortamda kullanılan dillerin almaya başladığını kaydetti. 'Filoloji meselesini bir türlü halledemedik.' diyen Ortaylı, şöyle devam etti:"Sürekli problemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Chat ortamında kullanılan kelimeler de toplumumuzun dil konusunda duvara vurduğunu gösterir. Arap toplumu dil konusunda hassas. Araplar, çocuklarına küçük yaştan itibaren dillerini tecvitli bir şekilde kullanmayı öğretiyor. Onlar dillerini en ince ayrıntısına kadar bilirler. Her kelimeye özen gösterirler"dedi.
Bu haber 8,477 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır