Topkapı Sarayı'nda 'yetki' savaşı

Topkapı Sarayı'nda 'yetki' savaşı

Topkapı Sarayı'na müze müdürü olarak atanan Yusuf Benli, ilk demecinde tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın görevinin ''misafirleri ağırlamak'' olduğunu söyledi. Benli, tüm yetkilerin artık kendisinde toplandığını da dile getirdi.


4 Mayıs 2011 13:26
font boyutu küçülsün büyüsün


Ortaylı, "Burada bir başkan var, bir de müdür var. Ben başkanım, Yusuf Benli ise müdür. Problemi varsa bize söylesin, çözmeye çalışırız" dedi.

Topkapı Sarayı'na bir müdürün daha gelmesi gerektiğini belirten İlber Ortaylı, "Yönetmeliğe göre iki müdür var. Bir müdür daha olması lazım" diye konuştu.
Kendisinin çok yorulduğunu ifade eden Ortaylı, şu yorumu yaptı: "Ben çok kalamam, yaşım ilerliyor. Üniversiteye dönmem lazım.

"'ÜSLUP ŞIK DEĞİL'
İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ise, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Müze Müdürü Yusuf Benli hakkında basında çıkan haberlere ilişkin, ''Ortada bir yetki tartışması yoktur. Müze başkanı da müze müdürü de hukuki zeminde belirtilen görevlerini yapacaktır'' dedi.

Bilgili yaptığı açıklamada, bu tartışmanın, kimin görevinin ne olacağı tartışmasından öte müze müdürünün, İlber Hoca gibi çok önemli bir değeri rahatsız eden bir üslupta görüşünü ifade etmesi olduğunu, tartışmanın, üslup açısından şık olmadığını söyledi.

'YETKİ TARTIŞMASI YOKTUR'
İlber Ortaylı ve Yusuf Benli ile görüştüğünü, müzedeki sevk ve idare yetkisinin müze müdürüne ait olduğunu, müze başkanının da müze bütünlüğü çerçevesinde önemli görevleri bulunduğunu belirten Bilgili, şunları kaydetti: ''Ortada bir yetki tartışması yoktur. Müze başkanı da müze müdürü de hukuki zeminde belirtilen görevlerini yapacaktır. İlber Hoca'nın süresi yeni uzatılmıştır. Kendisi ayrılmak istemediği müddetçe görevinin başındadır. Tartışma daha çok üslup konusundadır. Topkapı Sarayı'nda misafir ağırlamak önemli işlerimizden biridir. Sorunu tabii ki çözdük. Herkes daha duyarlı olacak.''
Bu haber 8,040 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır