Osmanlı nasıl traş olur, yıkanırdı?

Osmanlı nasıl traş olur, yıkanırdı?

Osmanlılar’da kullanılan hamam eşyaları, berber takımları, kişisel bakım ile ilgili objelerin yer aldığı “Hamam: Osmanlı’da Yıkanma Geleneği ve Berber Zanaatı” sergisi 31 Temmuz 2006’ya kadar Topkapı Sarayı Müzesi’nde m


19 Nisan 2006 18:41
font boyutu küçülsün büyüsün


Tamamı Topkapı Müzesi’nin koleksiyonlarından seçilen sergide yer alan eserler 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başına uzanan bir dönemi kapsıyor. Osmanlılar’da kullanılan hamam eşyaları, berber takımları, kişisel bakım ile ilgili objelerin içinde yer aldığı yaklaşık 130 adet eserden oluşan sergide ayrıca Osmanlı yapımı olanların yanı sıra saray ve çevresi için Avrupalılar tarafından üretilmiş olan eserler de bulunuyor.

 


“Hamam: Osmanlı’da Yıkanma Geleneği ve Berber Zanaatı” sergisi kapsamında ayrıca Sultan II. Bayezid (1481-1512) döneminden 1511 tarihli Enderun Hünkar hamamının planı ile Sultan III. Murat (1574-1595) dönemine ait Surname-i Hümayun (1582) ve Sultan III. Ahmet döneminden Surname-i Vehbi nüshalarında berber ve hamamcı esnafının geçiş sahneleri de sergileniyor.

Sergide yer alan eserler arasında Sultan II. Mahmud’un (1808-1839) berberbaşısı Girildi Ali Ağa’nın H.1227 (M. ) kitabeli ve Enderun’a hediye ettiği tombak gülabdan, Sultan II. Mahmut tuğralı, gümüş üzerine altın yaldızlı berber takımı, Sultan II. Abdülhamid’e (1876-1909) ait som altında leğen-ibrik, 18. yüzyıl sonu- 19. yüzyılın başına ait murassa altın saplı ustura, Mineli H. 1114 (1702) tarihli bakır üzeri mineli tombak hamam tası, 18. yüzyılla ait saray hamamlarında kullanılmış hamam muslukları da yer alıyor.“Hamam: Osmanlı’da Yıkanma Geleneği ve Berber Zanaatı” adlı sergi için bir de kitap hazırlanmış. Kitapta eserlerin katalog bilgileri ile müze uzmanlarının yazdığı makalelere de yer verilmiş.


ESERLER, SARAY DEPOLARINDA BULUNAN KOLEKSİYONLARDAN
Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, sergiye ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar olan dönemi kapsayan eserlerin tamamının Topkapı Sarayı Müzesi’nin depolarında bulunan koleksiyonlardan seçildiğini belirtti.

“OSMANLI’DA PLANSIZ BİR MİMARİ VARDI” YALANI!
Sergilenen parçalar arasında Osmanlılar döneminde kullanılan hamam eşyaları, berber takımları, kişisel bakım ile ilgili objelerin yanı sıra Sultan II. Bayazıd’dan Sultan III. Ahmet’in, II. Abdülhamid’in kullandığı eşyalara kadar gün yüzüne çıkmamış pek çok eserin yer aldığını anlatan Prof. Dr. Ortaylı, yine saray arşivinden olan 1511 tarihli hünkar hamamı planının, serginin en önemli eserlerinden olduğunu ve bunun Osmanlı’da plansız bir mimari olduğu söylentilerine güzel bir cevap olacağını vurguladı.

ÖNCEKİ MÜDÜR FİLİZ ÇAĞMAN’A VEFALI TUTUM
Prof. Dr. Ortaylı, serginin, kendisinin de aralarında bulunduğu müze uzmanları Selma Delibaş, Emine Bilirgen, Deniz Esemenli, Feza Çakmut ve Ömer Tufan tarafından hazırlandığını belirterek, “Küratörlerimizin uzun zamandır sadece dışarıdan gelen sergiler için hazırlanma dönemi bu sergiyle sona erecektir. Kendi seçtiğimiz konuları işleyerek sergileme dönemine girdik. Umut ederiz, bu sergi ve ardından düzenlenecek ‘Faberge Sergisi’ ve bu yıl içinde açılacak ‘Harem Sergisi’ gibi sergiler yabancı müzelerin de dikkatini çekecektir. II. Bayazıd’dan Abdülhamid dönemine kadar süren uzun bir dönemi kapsayan sergide, daha önce gün yüzüne çıkmamış pek çok eser yer alıyor. Hamam, Akdeniz medeniyetinin en önemli kurumlarındandır. Kökleri Roma hamamına kadar uzanır. Türk hamamı da bu bölgede Roma hamamından sonraki en etkili müessesedir. Bu sergiyi, içinde bulunduğumuz maddi sıkıntılar nedeniyle gerçekleştirme imkanımız yoktu. Bu konuda bize sponsorluk eden Akbank ve diğer kuruluşlara da teşekkür ediyoruz. Bu sergi, hayatını Topkapı Sarayı Müzesi’ne adamış bundan önceki Müdür Filiz Çağman’a ithaf edilmiştir” diye kaydetti.

Bu haber 43,065 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (43)
 • zeynep / 12 Kasım 2011 00:38

  gercek bir tarih uzmani

  bir cok programinizi seyrettim,benim esim sizin hayraniniz..bir gun sizi izlerken anlattiklarinizdan cok etkilenmisti.Bana dönup"Cok mubarek bir insan ,abdest alip bu adami öyle dinlemeli..gercek bir tarihci "dedi.
 • Pınar Pınar / 19 Şubat 2011 13:21

  slmlar..

  Sevgili Hocam, öncelikle sizin gibi bir değere sahip olduğumuz için ne kadar grur duyduğumu bilmenizi isterim. Siz sadece Türkiye'nin değil, bana göre dünyanın en iyi en önemli tarihçilerinden birisiniz ve ben Bahçeşehir Üniversitesinde verdiğiniz ''İstanbul'' dersini alarak, bilgi ve tecrübelerinizden yararlanıp sizinle tanışma fırsatı yakaladığım için çok mutluyum..
  Başarılarınızın daha da devamını dilerim hocam,
  Saygılarımla..
 • NafiFani / 25 Kasım 2009 22:40

  Deli İbrahim Mevzusu

  Sayın Ortaylı ;
  Topkapı sarayında ,Cıbıldak cariylerin doluşacağı ,havuz var mıdır ?.Hani hep derler ya !.Padişah deli İbrahim,Cariyeleri çırıl-çıplak havuza doldururmuş,ve onlara altın atarmış.Bu Bana biraz Sabetayist iftirası gibi geliyor .Çünkü Osmanlıda su aziz bir şeydi.Havuz ,fiskiye gibi şeyler,adeta meditatif amaçlı kullanılırdı .Evet belki Osmanlı sarayının ,cinsel fantezileri olabilir ,Ama havuz üzerine değil.Peki bu iddaların kaynağı kimler olabilir .Cinsel fantezilerinde ,Havuz fetişi olanlar ,yani Sabetayistler belki.Onların Kutsal kitaplarında,Sultan Süleyman ,Davet ettiği misafiri ,Kraliçe Belkisi ,inşaa ettirdiği ve dibine ayna döşettirdiği havuzun yanına getirmiş ,Ve Belkisin etek altını röntgenlemiş.
 • Senem / 15 Ekim 2009 04:54

  Umut...

  Hocam merhaba,
  Sizi Türk Tarih Kurumu kütüphanesinde gördüm, o zaman master tezimi hazırlıyordum, konuşmak istedim ama cesaret edemedim;şu an pişmanım:)Keşke konuşabilseydim.
  Genç bir meslektaşınız olarak sizinle çalışmayı çok ama çok istiyorum.Mesleki anlamda 2 idolüm var, İlber Ortaylı- Halil İnalcık
  Umarım hayat bizi karşılaştırır, güzel ve anlamlı, harika bir projede birlikte yer alırız.Sizden öğreneceğim çok şey var .Saygılar Sevgiler
 • Hidayet ÖZTÜRK / 15 Temmuz 2009 00:22

  *

  Öncelikle bir tarihsever olarak Değerli büyüğümüz, hocamız İlber ORTAYLI'ya bizi aydınlatan çalışmalarından dolayı çok teşekkür etmek istiyorum.Nasip olursa ben de bu sene Tarih bölümü okuyacağım.Böyle değerli bir büyüğümüzün çalışmalarından faydalanmak biz gençleri onure ediyor.İlber Hocamıza çalışmalarında başarılar diliyorum...
 • Abdullah Yildirim / 24 Haziran 2009 22:50

  Basta Sayin Ilber Ortayliya ve emegi gecen herkeze tesekkür ediyorum. Bundan sonrada kolayliklar ve basarilar diliyorum.
  Tarihi unutmaktan daha büyük bir dram olamaz.
 • ÜL.PROFS.TUR REHBER LEVENT ESMER / 25 Nisan 2009 09:14

  geçmiş tarihimiz

  ÇOK SEVGİLİ SAYGIDEĞER HOCAM SİZİ SEVMEYEN YOK SİZE ALLAH RAZI OLSUN DİYORUM SİZİN GİBİ AKADEMİK İNSANI DESTEKLENMELİDİR....GEÇMİŞİMİZE IŞIK TUTAN SİZ DGERLİ HOCAMA BİLGİLERİNİZE ŞAPKA ÇIKARIYORUM..
 • ANDREAS VURAL / 29 Mart 2009 19:43

  süpersiniz hocam

  Bir insan düşününki içinde 14 insanı taşıyabiliyor dünyanın en iyi tarihçisi kıymetini bilmeyenlere duyrulur.14 lisan bilen bu insan bir mucize ki kimse değerini bilmiyor ancak ölümüyle mi hatırlayacaksınız ey Türkiye!
 • sevgi boğuş / 27 Şubat 2009 16:01

  sevgh

  ilber hocam sizinle gurur duyuyoruz. öncelikle tatar olmanız kaydıyla çünki bende tatarım.tarih konusundaki ileriye ve şu güne ışık tutacak araştırmalarınız bu konuda hassas olanları çok sevindiriyor.sizi dinlemek çok güzel
 • şaziye coşgun / 1 Şubat 2009 15:10

  ii ki varsınız bn sizi yeni keşfettim kitaplarınızı okumaya başladım tarihe ilgim daha çok arttı teşekkürler...
 • muhammet KAYA / 28 Aralık 2008 02:53

  unutulan tarihimiz:(

  sevgili hocam malesef yıllar gectikce tarih bilincimizi kaybediyoruz iyiki sizin gibi aydın hocalarımız varki bir nebzede olsa gerceği gün yüzünü vuruluyo, sizin büyük bir hayranınızım cuma akşmları programınızı kesinlikle izliyorum sizden tek isteğim haftan bir değilde daha fazla olamazmı saygılarımla
 • Tolga Şenkal / 12 Aralık 2008 00:32

  İlber hocam

  Allah sizden razı olsun ilber hocam Osmanlı hakkında en doğru bilgileri verenlerden bir tanesisiniz çok önemli bir akademisyensiniz sizi ne kadar tebrik etsek azdır.
 • osman topaloğlu / 8 Kasım 2008 16:22

  basit tarih

  anket sorunuz gerçekten tam oturmuş.tarih derslerimde öğrencilerin ders kitaplarına bakıp aynı basit soruları sormalarından bıktım.toplum malazgirt.ankara.istanbulun fethini tarihi bilmek sanıyor.ilber hocamızı dinleyenlerin fikri ilk kez değişiyor.
 • hüseyin uygun / 4 Kasım 2008 16:06

  öğretim üyesi olmak

  hocam bana göre alanında başarılı bir öğretim üyesi.ülkemizdeki tüm öğretim üyelerinin hocamızı örnek alması gerekir.kendilerine tarihimize ışık tuttuğu için ne kadar teşekür etsek azdır.hocamdan fatih sultan mehmet han hakkındaki iddaaları cevaplandırmasını istiyorum .zatın biri şarap içerdi iddaasında bulunmuş.bu konularda hocam tam bir otorite başkasının görüşleri beni pek tatmin etmiyor
 • elif ay / 3 Kasım 2008 12:19

  aydın insan

  "aydın" "aydınlık" gibi kavramların çoğunlukla yersiz kullanımlarının arttığı şu günlerde herkesi sizin gibi bir gerçek bir aydın insanı dinlemeye çağırıyorum..ayrıca ben de bir Kırım tatarı göçmeni olarak sizin özellkle
  "öz kalkımızla " ilgili araştırmalarınızı daha bir ilgiyle takip ediyorum..saygılar..
 • Serkan TINMAZ / 10 Ekim 2008 15:35

  "BALABAN AKAY"

  HEMŞEHRİM ve SEVGİLİ BÜYÜĞÜM,
  TARİHİ SEVEN BİR HEMŞEHRİNİZ OLARAK SİZİNLE GURUR DUYUYORUM
 • Armağan YAŞIN / 3 Ekim 2008 11:49

  Üslubun Farkı

  Kendine has anlatımı bizleri iyi bir dinleyici yapıyor. Dinlemeye devam.
 • ibrahim KARAKURT / 29 Eylül 2008 16:21

  ilber ortaylı hayranı

  hocam ben sizin tarih bilginize hayrnım benimde amacım sizin gibi bir tarih prafösörü olmak istiyorum sizinle tanışmak için sabırsızlanıyorum
 • ŞÜKRAN / 26 Eylül 2008 15:59

  HOCAM.ne kadar bilgili ve anlattığınız her konuda samiyetiniz kişiyi etkiliyor....sizin gibi birinin bu memlekettte olması büyük kazanç...uzun ömürler inş...
 • serkan güçlü / 20 Eylül 2008 19:59

  iyi ki varsınız

  hoçam önünüzle saygıyla eğiliyorum
 • NESİBE BESEN / 17 Eylül 2008 00:48

  ÖZLENEN DEĞER

  Merhabalar.Benim sitemim sayın İlber Hoca'mızın uzun zamandan beri belirli kanallardaki programını görememiş olmamdandır,tamam kitaplarını okuyorum ama;tv de konuyu bizzat yaşayarak anlatması çok daha başkalaşım yaratıyor ve tarihi adeta o anda canlı yaşıyorum benim ricam bir an önce tekrar tv programlarında değerli kişiliği görmektir,zira kendisini çok özledik.
 • asef delice / 11 Eylül 2008 19:25

  tarih

  sizi 21 inci yüzyılın mucidi olarak görüyorum ve size minnettar olduğumu sölemekten çekinmiyorum
 • aliihsan kocaman / 18 Ağustos 2008 00:49

  yaşayan tarih

  hocam sizin gibi tarihi bizlere sevdiren vay bak biz bunları bilmiyorduk dedirten dehaların günümüzde artık yetişmediği bir ortamda yaşıyoruz değerli bilgilerini daha uzun yıllar paylaşmakmak üzere saygılar
 • TUBA ALBAYRAM / 16 Ağustos 2008 11:41

  Hocam çok değerli birisiniz çünkü tarihimize gerçekten değer verip sahip çıkılması için de çok çaba harcıyosunuz .....
 • Alparslan Demir / 9 Ağustos 2008 01:43

  sevgi

  Ben bu adamı hakikaten cok seviyorum gördüğüm yerde boynuna atlamak geliyor içimden.İyiki varsın hocam Allah sana sağlıklı ve uzun ömürler versin.
 • fatih zafer / 8 Ağustos 2008 15:05

  tarihçimiz

  ilber hocam ben sizin izinizden gelmeye calışan bi ögrenciyim idolum sizsiniz başarılarınızın devemını diliyorum
 • Arif Yılmaz / 16 Temmuz 2008 23:22

  slm

  hakikaten hocanın tarihimize yaptığı katkılar hakikaten harika tarihe tutkun ve araştırmayı seven bir kişi olarak kendisini örnek alıyorum
 • merve soy / 3 Temmuz 2008 18:09

  böyle güzellikleri bize öğreten,her gün birşeyleri biraz daha iyi görmemizi sağlayan,bizi TARİH BİLİNCİni oluşturmaya biriktirmeye her gün bir adım daha yaklaştıran tabiri caizse hocamıza saygılarımla ve sevgilerimle.ben hocamızdan tarihi bir başka bakmayı öğrendim.
 • Abdullah YILDIZ / 26 Haziran 2008 11:53

  Ortaylı hocamız tarihimizi dogru anlayıp kavramamız için tarihimizi dogru anlatan kitaplar yazıyor.Onun kitaplarını okuyunca anladım ki; bize okulda ögretilen tarihimiz eksik ve gerçeklerden çarpyırılmış bir şekilde ögretiliyor. Ortaylı hocamızın kitaplarını tarihimizi dogru anlamak isteyen herkeze tavsiye ederim...
 • fahriye koç / 18 Haziran 2008 14:54

  ecdadım

  iyi ki türküm iy ki osmanlıyım gurur verici ama bu degerler sahip çıkmalıyız.
 • Turgay Sözen / 6 Haziran 2008 01:09

  isterdim

  tarihi çok seviyorum özelliklede Osmanlı tarihi ve padişahları...İlber Ortaylı'dan tarih dinlemek isterdim...
 • levent tekil / 2 Haziran 2008 11:04

  aydın kişi

  Günümüz Türkiyesi'nde aydın diye nitelendirebileceğim nadir kişilerden birisi , çok seviyorum yayınlarını da ilgiyle takip ediyorum.
 • nesibe besen / 30 Mayıs 2008 22:13

  tarihi sevdiren insan

  Sayın İlber Hoca'mın programını uzun zamandan beri seyrediyorum ve kitaplarını da okuyorum.Gerçekten yorumu ve kitaplarıyla tarihi bizlere doğru şekilde işliyor.Kendisini tebrik eder başarılarının devamını dilerim.Böyle değerli şahsiyetlerin genç nesle örnek olmasını diliyorum.Geleceğimiz açısından böyle değerlere mecburuz
 • nesibe besen / 30 Mayıs 2008 22:11

  tarihi sevdiren insan

  Sayın İlber Hoca'mın programını uzun zamandan beri seyrediyorum ve kitaplarını da okuyorum.Gerçekten yorumu ve kitaplarıyla tarihi bizlere doğru şekilde işliyor.Kendisini tebrik eder başarılarının devamını dilerim.Böyle değerli şahsiyetlerin genç nesle mrnek olmasını diliyorum.Geleceğimiz açısından böyle değerlere mecburuz
 • erkan yeni / 19 Mayıs 2008 01:29

  cesur tarihci

  sayın i.ortaylı gibi tarihcilerin sayısının artmasıni istiyorum. Nesil, tarihini tüm gerçerleriyle gerçek tarihcilerden öğrenmeli. Artık bu milletin uyutulmasını istemiyorum.
 • özgür şahin / 15 Mayıs 2008 20:39

  gerçekten büyük bir tarihçi

  İLBER ORTAYLI büyük tarihçilerimizdendirler....hatrı sayılır bir değeri vardır gözümde ....görüşleri objektif açıddır ve..osmanlıyı en iyi anlayabilen kişidir...
 • EMRE YEŞİLYURT / 15 Mayıs 2008 13:32

  İLBER HOCA YA SEVGİLER SAYGILAR

  HOCAM ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUM FERİBOTTA TANIŞMIŞTIK SİZİNLE TANIŞTIKTAN SONRA HAYATINIZI ARAŞTIRDIM KIRIM TÜRKÜMÜŞSÜNÜZ BENDE AHISKA TÜRKÜYÜM ALLAHA EMANET OLUN HOCAM
 • ottoman empıre / 11 Mayıs 2008 18:38

  ilber hocam çok güzel olmuş elinize sağlık devamını bekliyoruz osmanlı ile ilgili bilmediğimiz tüm konuları buran öğrene biliriz
 • irem canpolat / 19 Nisan 2008 18:22

  osmanlı

  ben 8.sınıf öğrencisi olarak oks ye hazırlanıyorum.tabiki tarihide işliyoruz.ve ben tarihte genellikle soru çözerken osmanlı konularını seçiyor ve seviyorum.osmanlı tarihini ise ilber ortaylı kitaplarından biliyorum.gerçekten ilber ortaylı bulunmaz kitaplar yazıyor ve ben ilber ortaylıya hastayım.
 • nedim altınbüken / 18 Nisan 2008 11:04

  hocam ile daha güzele daha doğruya
  oraya çok yakışıyor selamlar
 • muammer sevgili / 11 Nisan 2008 11:48

  bilinmesi gerekir

  tarihi ve insanları tanmak insan ufkunu genişletir bence bilmek gerek
 • ayşegül tekcanlı / 5 Nisan 2008 12:41

  hayranlık

  Türkiye için gerçekten çok önemli bir değer
 • R.TEKTAS / 20 Mart 2008 17:43

  bizde fatihin torunlarıyızz,bızdee gelenk ve goreneklerımız yasatmalıyız !!

Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
 • Evet
 • Hayır