Canan Lafcı

Canan Lafcı

Topkapı Sarayı


19 Temmuz 2008 17:36
font boyutu küçülsün büyüsün


sayın yetkili;

İstanbulda yaşayan genç bir öğretmenim.bizim ücretsiz bir giriş hakkımız var ama ben ne müzeye  ne saraya ne de baska bi yere gitmek istemiyorum. inanın kelimenin tam anlamıyla durum rezalet.

turistlere tanınan imtiyazın hududu sınırı yok. bu sabah oturmanın yasak oldugu bir yere oturdugumuz için uyarıldık ve derhal kalktık fakat cok degil 5 dakika sonra iki turist gelip aynı yere oturdular. dakikalarca ne olacak diye bekledim olan bişey yok tabiki. güvenliğin bu durumu gördüğü halde neden ses çıkarmadıgı sordugumda "çimlere oturmanın yasak oldugunu ingilizce söyleyebilecek kadar yeterli ingilizce bilmediğini" söyleyerek kendini savunan bi güvenlik görevlisi. İstanbul gibi bi yerde ve topkapı sarayında görev yapan bir güvenlik görevlisinden bahsediyorum.

kutsal emanetlerin sergilendiği salonunu girişinde uygun kıyafet giyme, fotograf çekmeme, yüksek sesle konusmama, gibi bir takım kurallar konmuş. gelin görün ki kim uyuyor siz kendinizi bireysel olarak sorumlu hissedip uyarmak isteseniz bile gözünüzün içine baka baka fotograf çekip agzında sakız kahkahalarla kutsal emanetler bölümünde dolaşabiliyorlar. Kılık kıyafet konusuna hiç girmiyorum bile. ben okuluma bile dar kıyafetlerle, şifon elbiselerle gidemiyorum dizüstü etek giyemiyorum BİR DEVLET KURUMUNDA ÇALIŞIRKEN NE GİYEBİLECEGİNİZ NE GİYEMEYECEGİNİZ, SAÇLARINIZI NE RENGE BOYATABİLECEGİNİZ , AYAKKABINIZIN TOPUK YÜKSEKLİĞİNİN BİLE BİR STANDARTI VARKEN gelin görünki bizim dinimizin temsilcilerine ait eşyaların sergilendiği salonda gayet rahat bir şekilde dolaşıp tüm uyarılara ragmen bildiklerini okuyorlar. Okunan kuran-ı kerime saygı yok 3-5 i bi araya gelince şen kahkalarla kaba saba konusmalarla kendilerinden başka herkese aşşagılıkmıs gibi bakan dünyanın onların etrafında döndüğünden emin nice turistler...

Burası benim ülkem sayın yetkili. kurallara uymanın aptallık sayıldıgı yerlerden bahsediyorum. müzelerimizden saraylarımıdan camilerimizden bahsediyorum.

LÜTFEN ARTIK BİŞEYLER YAPIN LÜTFEN...
SAYGILARIMLA
Bu haber 3,041 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır