Ali Hikmet Akıllı

Ali Hikmet Akıllı

Osmanlı ve Türklük


2 Eylül 2008 13:55
font boyutu küçülsün büyüsün


Bir makaleden aldığım aşağıdaki metinde yer alan  (Osmanlı'nın Türk imparatorluğu niteliği taşımadığı) savı ile  ilgili olarak ne düşünürsünüz?

"Osmanlı imparatorluğu sanılanın aksine, özellikle imparatorluk vasfını kazanmasından sonra bir Türk imparatorluğu olma vasfını yitirmiş ve daha çok farklı kültürlerin ve milletlerin bir arada yaşadığı ancak Osmanlılığın ortak payda olduğu bir yapıya kavuşmuştur. Devşirme sistemi ve yönetimde genellikle Türklerin tercih edilmemesi, Türkleri de neredeyse azınlıklardan biri durumuna düşürmüş, ancak Türkler, herhangi bir milletin, diğer azınlıklarda olduğu gibi koruması altında olmadıklarından Osmanlı imparatorluğu yönetiminde oldukça zorlu dönemler geçirmiştir. Bunun neticesi olarak, Osmanlı İmparatorluğu içinde iki farklı Türk kültürü oluşmuştur. Bu kültürlerden birincisi daha çok farklı kökenlerden gelmelerine rağmen Türk isimleri almış ancak kültürlerini yaşatmaya devam etmiş gurubun oluşturduğu kültür ve Anadolu'da kısıtlı imkânlar içinde kalmış olan kökeni Osmanlı imparatorluğundan da eskilere dayanan kültürdür. Bu iki kültür arasındaki mücadele Osmanlı imparatorluğunun batılılaşma çabaları esnasında artmış ve Osmanlı İmparatorluğunun çizdiği portrenin dışında batı toplumu ile tanışan genç Türk aydınlarının M.un koruyucu çerçevesi içinde yaptıkları çalışmalar ile bu günkü kültürümüzün temelleri atılmıştır."
Bu haber 3,375 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır