İlber Ortaylı Almanya'da İstanbul'u anlattı

İlber Ortaylı Almanya'da İstanbul'u anlattı

Topkapı Müzesi Müdürü ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul’un tarihi yapılarını kuşatan düzensiz yapıların kaldırılması gerektiğini söyledi.


16 Mart 2007 18:08
font boyutu küçülsün büyüsün


Almanya’nın Köln kentiyle İstanbul’un kardeş kent ilan edilmelerinin 10. yılı dolayısıyla Köln’de düzenlenen ve İstanbul’un geçmişiyle bugününün değerlendirildiği bir konferansta konuşma yapan Topkapı Müzesi Müdürü ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, başta Topkapı Sarayı olmak üzere İstanbul’daki tarihi eserleri anlattı.

Prof. Dr. Ortaylı, “Son 100 yılda yapılan düzensiz yapılar İstanbul’daki tarihi yapıyı kuşattı. O yapıların ortadan kaldırılması gerek. Ancak bunları ortadan kaldırabilmek için eski krallar kadar güçlü olmaya ihtiyaç var. İnşallah Marmaray projesi sürer de, daha birçok tarihi kalıntılar buluruz” dedi.

Konuşmasını Almanca yapan Ortaylı, dünyanın en güzel sarayının Topkapı Sarayı olduğunu, bu sarayın diğer saraylarla mukayese edilemeyeceğini belirtti.

Topkapı Sarayı’nın bir insanlık mirası olduğunu kaydeden Ortaylı, Saray’ın Müslümanlığın, Hristiyanlığın ve bazı peygamberlerin değerli eşyalarını barındırdığını sözlerine ekledi.

Ortaylı, Topkapı Sarayını her gün binlerce kişinin ziyaret ettiğini, ziyaretçi sayısının artmakta olduğunu, buna bir sınırlama getirilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul’un yüz yıllarca uygarlığın merkezi olduğuna da dikkati çeken Ortaylı, İstanbul’a Yunan, Türk, Rus, Hristiyan, Müslüman olsun herkesin sahip olmak istediğini belirtti. Ortaylı, Ayasofya’nın yüzyıllarca benzeri yapılamayan bir mucize olduğunu ifade etti.
Bu haber 12,659 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • Timuçin ŞAHİN / 3 Ekim 2009 09:48

  EN SEVDİĞİM KİTABINIZ

  TÜRKİYE TEŞKİLAT ve İDARE TARİHİ mükemmel bir kitap hocam elinize sağlık
 • Ömer Turan / 12 Eylül 2008 11:41

  İstanbul bunca medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olmasına rağmen tarihi eserlerin hali içler acısı.Her bulunan boş alana şekilsiz binalar yapılmış.Marmararay kazısı sayesinde bir çok tarihi esere ulaşıldı.Zaten başka türlüde bu şehirde arkeolojik kazı yapmak mümkün görünmüyor.Umarım daha fazla esere ulaşılabilir.Birde Haliçin durumunu her zaman merak etmişimdir.Doğal bir liman olan bu yer eminim bir çok gemi batığı ve tarihi eserleri içinde saklamaktadır.Keşke doğa buradada çalışma yapmaya müsait olsaydı.
 • selahittin çakmak / 18 Temmuz 2008 03:29

  sanat

  hocam 3d mekanlar diye bir siteye üyeyim tarihi mekanları gezerkengördüklerim içimi burktu sonradan yapılan ağaç işçilikleri bayağı olmuş
  kısaca karşılık beklemeden öz yapısına uygun yapmaya ve onarmaya hem ehil hem de vizdani bir sorumluluktur benim için.
 • nursel yılmaz / 5 Haziran 2008 14:11

  ...

  değerli hocamızın topkapı hakkında söylediklerine katılmamak muhalden ötürü gitmez.topkapı sarayının mimarisi veyahut dekorasyonu değil,topkapı sarayının yüklendiği tarih,o ruh Alman milletine ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi...TAKDİRE ŞAYAN doğrusu...
 • gökhan elmas / 29 Mayıs 2008 09:52

  editör

  yorumlerı inceleyen editör ler hangi bey efendi yada hanım efendilerse lütfen digerleri gibi işinize geleni yay9ınlayıp gelmeyeni direk silmeyın.dogruyu yazmak ya da dogruya yakını yazmak ve yayınlamak zorda olsa ülkemizde.bari bu sitede yapmayın.teşekkür ederim
 • gökhan elmas / 29 Mayıs 2008 09:50

  müzeler haftası

  müzeler hafatsı çok saçma müzenin haftası mı olur.yani müzeleri bir haftada mı tanıyalaım 365 gün içerinde.sayın ortaylı almanyada almanca konferans veriyor topkapı hakkında.iyi hoş da ya Türkiyede müze adı altında ahır gibi kalan müzelerden niye kimse haberdar degil.kültür bakanlıgı ve digerleri kültürü ne sanıyorlar.ne yani arkeoloji müzelerinde ki ler bizim eseriz degil deyıp başkalarının çalmasına yada tahrip etmesine göz mü yummalı.arkeoloji ve etnografya müzelerimiz,tarıhı öenmli kişilerin adına açılmış müzelerimiz sanki içindekiler arkeolojik ya da tarihi degilde bınanın dışı antıka,ve tarihi olmuş dökülüyor.buralar para kazandırmıyor tabi yani o zaman buraya ne bakamı yapalım ki mantıgı bizdeki müzecilik anlayışını gayet açık ortaya koymuyor mu?top kapıya yapılan masrafın ya da yıldız sarayına yapılan masrafın onda birinı anadoluda ki eşssiz eserlerin oldugu ahır müzelere yapsalar eminim ugandadan bile ziyarete gelen olur.ben ögrenciyım içler acısı müzelerimize bakmiyorum.UTANIYORUM o eserleri bize birakanlarrın ruhlarından.sayın ortaylının çalişmalarına bir diyecegim yok.takdir de edemem ki ne haddime!!!! en azından restorasyon yaparken dikkatli olsunlar.konyda ki 600 yıllık medrese de KONYA ÇİMENTO MARKALI ÇİMENTOYLA yapılmış sıvama da neyın nesi. yazık degil mi?

Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
 • Evet
 • Hayır