Çankaya Sofraları'nda tarihçiler ağırlandı

Çankaya Sofraları'nda tarihçiler ağırlandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Çankaya Sofraları''nın üçüncüsünde tarihçiler Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Yılmaz Öztuna'yı ağırladı. Tatlı sobette neler konuşulduğunu konuklar açıkladı.


1 Nisan 2008 22:12
font boyutu küçülsün büyüsün


Camlı Köşk'te basına kapalı olarak gerçekleşen yemek, yaklaşık 2 saat sürdü. Yemeğe, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve Cumhurbaşkanı Gül'ün Dışişleri Başdanışmanı Gürcan Türkoğlu da katıldı.

Ortaylı, yemeğin ardından Çankaya Köşkü'nden çıkışları sırasında gazetecilere yemeğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. İlber Ortaylı da klasik Osmanlı tarihinin konuşulduğunu, İttifak ve Terakki dönemine gelmediklerini belirterek, ''Çok eskide kaldık. Tolunoğullarından başladı işler, Selçukilerden geçtik. Yani 1402-1412 arasında Fetret Devri'nde bitti diyelim'' dedi.

İlber Ortaylı, ''Expo nedeniyle Okyanus takım adalarındaki küçük devletlerin bize ettikleri bir oyun var. O vesileyle o coğrafya konuşuldu'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Gündemdeki diğer sıcak konulara değindiniz mi'' sorusu üzerine İlber Ortaylı ''Ona vakit kalmadı'' dedi.

Menünün sorulması üzerine de Ortaylı, levrek yediklerini belirterek, ''Bir de saray tatlısı ikram ettiler. Orijinal ve iyi bir saray tatlısıydı'' diye konuştu.

Öztuna ise, ''Sohbet o kadar tatlıydı ki, yediğimizi de unuttuk'' dedi.

Yemekte konuklara, zeytinyağlı kuşkonmaz, peynirli su böreği, levrek ızgara, yeşil salata, saray tatlısı, Türk kahvesi, Doluca Sarafin Chardonnay ve Doluca Sarafin Merlot şarapları ikram edildiği öğrenildi.

 
Bu haber 16,206 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • adem kaplan / 29 Ağustos 2009 00:19

  canlanan imparatorluk

  taihcilerine deger veren devletlerin atmis oldugu adimlar her zaman ve zeminde aydinlik sonuclar dogurur bu sebepten cankaya kösküdeki yemegi manidar buluyorum ve devamini bekliyorum
 • ali yaşar / 7 Haziran 2009 12:22

  unutulmakta olan bir imparatorluğumuz

  böle bir organizasyonunu olması ve tarih bilimindeki aydın dediğimiz kesimin de katılımıyla birleşen bu olayı çok ama ço başarılı buldum..cumhurbaşkanımızın böle böle tarih bilimcileriyle,her defasında unutturulmaya çalışılan ,üzerinde çarpıtılmış filmler yapılarar tarih soykırımı yapmaya çalışıp kendi gençliğimiz aşılayan emperyalist güçlere karşı saldırıcı değil ama durdurucu yönler belirlememiz çok iyi olur..zaten müfredatta görülen tarih dersleri gençliğimizde oluşması gereken tarih bilincini oluşturmamaktadır bence.... bişey düşünüldüğünü görmek benim gibi bir türk gencini mutlu etmekte ve heyecanlandırmaktadır..
 • ali töke / 9 Mayıs 2009 23:36

  Tarih..

  Bir devlette en çok tarihçilere değer verilmelidir.Çankayada böyle bir davatin olması çok hoşuma gitti.Günümüzde artık tarihe pek ilgi duyulmuyor biraz daha fazla tarih dersleri verilmeli ve her kanlada bir tarih programı olmalı.Özellikle Osmanlı tarihi.Çünki Türkiye'nin Osmanlı'dan alacağı pek çok ders var.Lütfen biraz daha önem gösterilsin.
 • Dogukan Artun / 30 Haziran 2008 15:29

  İttifak ve Terakki ??


Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
 • Evet
 • Hayır