Topkapı'da 115 yıl padişah ölmedi

Topkapı'da 115 yıl padişah ölmedi

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın son kitabı Osmanlı İmparatorluğu’yla ilgili bilinmeyenleri gün ışığına çıkarttı. Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 115 yıl süresince hiçbir padişah Topkapı Sarayı’nda ölmedi.


11 Ekim 2007 19:19
font boyutu küçülsün büyüsün


Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın son kitabı Osmanlı İmparatorluğu’yla ilgili bilinmeyenleri gün ışığına çıkarttı. Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 115 yıl süresince hiçbir padişah Topkapı Sarayı’nda ölmedi.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yazdığı ''Mekanlar ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı'' kitabı, önceki akşam basına tanıtıldı. Kitap hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ortaylı, ''Fatih Sultan Mehmet'ten II. Selim'e kadar olan 115 yıllık süre içinde hiçbir padişahın yaşamını Topkapı Sarayı'nda yitirmediğini söyledi. Kitapta, önceki yazılanlardan farklı olarak harem için de okul ifadesi kullanılıyor.

HAREM EĞİTİM YERİYDİ


Osmanlı İmparatorluğu’yla ilgili yanlış bilinen konu ve olaylara değinen İlber Ortaylı kitabında "Sarayda erkek öğrencilerin eğitim gördükleri Enderun neyse harem de cariyeler açısından benzer bir işlev görmektedir. Haremde yetişen cariyelerden birçoğu Enderunlar’la evlendirilir. Bu saraylı hanımlar gittikleri coğrafyalarda bir saray hanımefendisi olarak kültürlerini geleneklerini halka yansıtırlardı" diyor. İmparatorluk merkezinin detaylarıyla anlatıldığı kitap okurlarını, bir zamanların en önemli sarayının ihtişamlı günlerine götürürken, diğer taraftan saraydaki gündelik hayattan Osmanlı devlet protokolüne kadar bilmediğimiz birçok inceliği keşfetmemizi sağlıyor. 
Bu haber 37,412 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (42)
 • vedat celik / 6 Nisan 2012 00:38

  universiteler

  Efendim herkese hayirli gunler ilim ogrenmenin yasi yoktur onun icindirki atalarimiz ilim cin dede olsa gidip ogreniniz demislerdir
 • sunacan / 2 Ağustos 2011 15:16

  Varolan üniversite sayısı zaten yeterli

  Zaten yeteri kadar üniversite ve üniversite mezunu işsiz var. Her ile üniversite kurmaktansa varolanlarını vasıflandırmak daha iyi. Bir yığın işsiz üniversiteli daha oluşturmak isteyen varsa, örsün 4 duvar koysun içine 2 hoca yalandan üniversite okuyorum diye kendilerini kandırsın okuyanlar da. Bu durumdan en çok zararı öğrenci görmekte. Okul biter bitmez sanki sihirli bir değnek değmişcesine iş sahibi olacağını sanan zavallı ben ve benim gibi 2 üniversite mezunu gençler...
 • Volkan / 6 Mayıs 2010 04:02

  DAGLAR

  ilber hocam umarim bu mesaji okursun.
  her daga bir universite kurulsun.herkes iniversite okusun.
  hakkarinin daginda da kastamonunun ilgazinda da okurum hocam.bu ulkenin her dagi bizim.
  bu genclerin onune setler kurmaktan vazgecin artik.
  gereksiz yerlerde konferanslar ermektende vazgecin.o daglara dogru gidin birazda.
 • ayşe tanrıverdi / 23 Şubat 2010 12:04

  bir yorum

  üniversite yani Türkçe deyişle evrenkent.... Talebelerin maddi manevi, ilmi, idari vs. her bir birime kolayca erişimini sağlayacak noktalara üniversiteler açılmalı.... Ilgaz Anadolu nun sen yüce bir Dağısın şarkısıyla analım biz Kastamonuyu. Yanlış anlamayalım lakin kriterler önemlidir. Mesela Ankara da yazın nüfus birden düşer zira Orası öğrenci şehridir... Her şey elinizin altında.
 • Sencer Berk / 22 Şubat 2010 19:53

  Her ile üniversite kurulmaz!

  Sayın Ortaylı'ya katılıyorum. Her ile üniversite kurmak, ahlaksızlığın daniskasıdır. Düpedüz milleti, fakir fukaranın çocuklarını aldatmaktır. Siyasiler arpalıklar bitince, yeni arpalıklar aramaya başladılar. Akıllarına bu ahlaksız proje geldi. Hükümeti kınıyorum!
 • havva S. / 16 Şubat 2010 15:19

  DAĞDA ÜNİVERSİTE

  KASTAMONU'NUN DAĞINA ÜNİVERSİTE KURULMAZ diyen İlber Ortaylıyı KINIYORUZ
  (Yök'ün eğitim politikasını eleştirirken''"Eğitim kurumlarımıza dikkat edelim. Kötü olan YÖK değildir. YÖK`ün kötü idare edilmesidir. Bütün mesele bu. Üniversite tabii ki açacaksın; ama Hakkari`nin dağına değil, Kastamonu`nun dağına değil. İcabında Ankara`ya 20 üniversite kurarsın. Doğu`dan gelen çocuklar o şehrin kültürünü görür. Her yere gidip üniversite kurulur mu ya? Bu bir ahlaksızlıktır)
 • erdem tabak / 10 Şubat 2010 16:29

  ayyaş mıydı değilmiydi

  bakın arkadaşlar bu padişah dediğimiz insanlar evliyaullah tan yada veliullah tan değildiler her insan gibi onlarda bir takım yanlışlık veya hata yapmış olabilirler keza sultan 2.mahmud ,2.bayezid,5 murad öyle değilmiydi yalnız içki içiyor diye veya yaptığı hatalardan dolayı haindi yada başkalarına ülkeyi sattı diye bir ifade lütfen söylemeyiniz
 • / 6 Şubat 2010 21:12

  2.Selim

  Osmanlı padişahlarına ayyaş diyebilcek kadar küçük zihniyetli insanlar gerçek ayyaşın kim olduğunu bizden daha iyi bilirler.Önünü göremeyenler daha ileriye bakmaya çalışmasın.
 • Fulya Şenay / 3 Aralık 2009 20:53

  nevi şahsına münhasır..

  Hocam sizi kelimelere sığdırmak mümkün müdür? O güzel programlarınız her hafta izlerdim. Kitaplarınız zaten kütüphanemdedir..Bildiğim gerçek şudur eserleriniz sizin kadar harika..Teşekkürler hocam bizlere emeklerinizin sonucu o güzel kitaplarınızı paylaştığınız için.Hocam osmanlının klasik döneminde ciddi bir tabakalaşma yapısından söz edebilir miyiz?
 • merve yıldız / 30 Ekim 2009 01:46

  tebrik ederim

  Öncelikle bağlarınıza sahip çıkıp atalarınızı doğru anlamaya çalıştığınız için sizi tebrik ederim.Çalışmalarınızın devam etmesini ve zaman buldukça da konferanslar vermenizi temenni ederim.
 • SÜMEYRA ATALAY / 14 Ekim 2009 17:36

  TARİH

  HOCAM SİZİ SEVGİYLE SELAMLIYORUM TARİHE HAYRAN BİRİ OLARAK SİZİN GİBİ MUHTEŞEM TARİHCİLERİ ALLAH BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN.
 • melike / 12 Eylül 2009 21:37

  tarihin babası

  ilber ortaylı mükemmel bir tarihçi süper bir tarih bilgisi var istanbula yolum düşerse ilk işim ilber ortaylıyı görmek olacak bende ilerde onun gibi bir tarihçi olucam inşallah
 • günteli mollaoğulları / 24 Ağustos 2009 22:02

  ıı.abdulhamit'i anlatın lütfen

  ekol kelimesi denince aklıma ilk gelen isim sizsiniz.tarihçi diyince de öyle...ben de bir tarihçiyim ve sizden okullarda fakultelerde kitaplarda çok yanlış tanıtılan bir osmanlı padişahını anlatmanızı istiyorum...layıkıyla,tarafsız bir şekilde bunu yapabilecek tek tarihçi sizsiniz bana göre...gerçekten kızıl kızıl sultanmıydı II.Abdulhamit han?
 • Şaban KUTLUCA / 3 Temmuz 2009 00:38

  Güzel bir tespit

  Güzel bir tespit hocam. Bütün incelemelerinizde tarihe bakışınızı hayretle gördüm. Bu, yöneticinin sürekli faaliyette olduğunu gösterir. Ölümüne bir mücadelede olduğunu gösterir. Hocamızın bahsettiği yıllar hep mücadele yıllarıdır aslında. Tebrik edrim hocam iliyle takib ediyorum sizi.
 • YUNUS KARACA / 1 Temmuz 2009 13:14

  GEÇMİŞİM

  HOCAM OSMANLI İMPARATORLUK DEĞİL BİR CİHAN DEVLETİYDİ İMPARATORLUKLAR SÖMÜRGELERLE OLUŞTULAR AMA ECDADIMIZ GÖNÜLLERİ FETİHLE BAŞLADI BU İŞE ONUN İÇİN İMPARATORLUK DEMEYELİM CİHAN DEVLETİ DİYELİM DİĞERLERİNDEN FARKIMIZ OLSUN SELAMETLE ELLERİNİZDEN ÖPERİM.......
 • hüseyin kaya / 14 Haziran 2009 16:44

  ölürseniz kim anlatacak

  bütün kitaplarınızı severek okudum yerinizi dolduracak oldugunu düşünmüyorum bizler tarihin doğrularını sizden öğrendik coçuklarımız kimden öğrenecek yerinize kim geceçek söyleyin bilelim
 • ilhan tanış / 26 Nisan 2009 00:32

  tebrikler

  sayın hcam eserleriniz çok muhteşem ama bunları daha iyi tanıtmalısınız. çünkü her genç okumalı bu kitapları . allah yar ve yardımcınız olsun
 • Fatma sahinucer / 16 Mart 2009 09:22

  tarıh

  hocam siz yolunuza emin adımlarla ilerleyin ben sizi 15yıldır dınlıyor ve okumaya calısıyorum cok tesekkur ederim gercekler icin simdi 2 tane oglum var ve tarıhı onlara sızden ogretecegım ınsallah
 • ali tuncer oruç / 28 Şubat 2009 00:14

  cariye

  cariye ler padişahın evli olduğu kişiler değil miydi, nasıl enderunlarla evleniyorlar anlayamadım....
 • Yavuz Caner / 17 Şubat 2009 05:11

  O Kadarda Değil

  İfrat bizi her alanda yedi..bitirdi..Osmanlı büyük bir imparatorluktu.. Her şeyin en iyisi olduğu gibi ... En kötüsüde burdan çıkacaktı..ki bu normaldir.. Ama sonuçta iyisi fazla olduğu için ayakta kaldı.. Gerçekleri saklayarak bir yere varamayız... Eğrisiyle, doğrusuyla tarihimiz bizimdir..
 • serdar özdil / 9 Şubat 2009 14:24

  objektif olarak tarihimiz

  Hocam sizin kitaplarınızla tarihimizi, okumak büyük bir zevk. insanlara çok şey öğretiyorsunuz.
 • ümit çetin / 2 Şubat 2009 01:21

  TARİH BABAYA SAYGILARIMLA

  Merhaba
  değerli hocam ben A.İ.B.Ü TARİH BÖLÜMÜ 2.SINIF öğrencisiyim.günümüz yazar ve araştırmacılarının tarihçi olmanın yegane kurallarından olan objektiflikten uzaklaşarak yalan yanlış oluşuna aldırmadan vermiş oldukları bilgiler ve piyasaya sürdükleri sözüm ona eserlere inat siz ve sizin gibi bir tarih neferine türkiye halkı ve gerçek tarihçiler adına sonsuz teşekkür ediyorum.sadece yukarıdaki konu için değil,değinmiş olduğunuz bütün konular için sizi tebrik ediyorum.sizinle ilk karşılaşmamız okulumuzda verdiğiniz konferans ile gerçekleşti umarım ki sizinle en yakın zamanda tekrar görüşebilirim.
  SAYGILARIMLA
  ÜMİT ÇETİN A.İ.B.Ü TARİH 2. SINIF
 • Korkut DOKUZ / 25 Ocak 2009 20:28

  Dul Kadın mı söledi?

  Yüce Önder Atatürk'ün 1935'te "kökü dışarda şer yuvaları" diyerek kapatırdı bir derneğin üyesinin kitabından ne beklenebilir ki.
 • ufuk naz / 14 Ocak 2009 21:03

  slm

  sayın hocam ben bır suredır sızı ve eserlerınızı takıp etmekteyım yetışmışlığınız ve kattıklarınızdan dolayı hayranınız olmamak mumkun değil.Fakat mazur gorulmemı dıleyerek ozel bır soru sormak ıstıyorum.ınternette hayatınızı araştırırken anne ve babanızın rusya ve macarıstan menşelı olduğunu goruyoruz yada kırgız tatarı ıster ıstemez kokenınızde yahudılık şüphesı doğuyor bende yahudı olmak dunyanın sonu değil tabıkı ama tarıhımı bukadar severek dinledığım ve hayranı olduğum ınsanı daha detaylı tanımayı ıstemekteyım umarım merakım sızı yaralayan soru olarak tarafınızdan algılanmayacaktır saygılarımla
 • gülcan / 14 Ocak 2009 19:02

  malesef ayyaştı

  osmanlı tarihine saygımız sonsuz fakat bazı gerçekler için açık olmalıyız.
 • osman bıçakcı / 13 Ocak 2009 00:50

  atış serbest

  II. selim e ayyaş diyen vatandaş beraber mi içtiniz nerden biliyorsun.
 • Ali Tayyip GÖKSU / 10 Ocak 2009 13:08

  Allah Sizden Razı Olsun

  Hocam size teşekkür ederiz. Sizin sayenizde şanlı tarihimizi, Osmanlı tarihini daha iyi anlıyoruz. Siz televizyonda çıktığınızda eğer rastlarsam izliyorum. Bilmediğimiz neçok şey varmış bize okullarda II. Abdulhamiti ne kadar kötülediler. İlk önce Abdulhamiti Mustafa İSLAMOĞLU`ndan hocamızdan duydum ve çok etkilendim sizdende duydum tamoldu
 • mehmet ZORLU / 22 Aralık 2008 09:55

  SELAM VE SAYGILAR

  MERHABALAR BEN ŞANLIURFALI BADILLI AŞİRETİNDEN MEHMET ZORLU ...
  SAYIN ORTAYLI HOCAM
  VERMIS OLDUGUNUZ BILGILERDEN COK ETKILENDIGIMI İFADE ETMEK IISTERIM BEN YENI OKURUNUZ VE HAYRANINIZ OLARAK BASARILARINIZIN DEVAMINI DILERIM ENGIN BILGILERINIZLE BIZ TÜRK -OSMANLI GENCLIGINE IŞIK TUTTUĞUNUZDAN DOLAYI AYRICA TEŞEKKÜR EDERIM BIR OSMANLI TORUNU OLARAK SIZE SAYGI VE SELAMLARIMI SUNUYORUM
 • olcay kaplan / 16 Ekim 2008 13:06

  tarih

  hocam size cok hayranım bende tarih meraklısıyım bılhassa osmanlı tarihi beni cok etkiliyor saygılarımla
 • hseyin seyhun ertan / 6 Ekim 2008 23:01

  eskibir arkadaş

  ben höcanın hem ilkokul çağlarındaki arkadaşı hemde ilkokulöğretmeni sabri ertannın oğluyum böyle bir insanın yetşmesinde rahmetli babamın emeğininde olmasından gurur duyuyorum başarılar dilerim konya
 • HİLAL ERDEM / 29 Eylül 2008 23:55

  HAREMLER HAKKINDA

  HOCAM SİZE GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BENDE SİZİN BİR HAYRANINIZIM VEDE TAKİPÇİNİZ BU HAREMLER HAKKINDA İNSANLARIN BİLMEDİĞİ ÇOK ŞEY OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM İNSANLARI BU KONUDA DAHA ÇOK BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDİYORUM AYRICA PADİŞAHLAR HAKKINDAKİ BAZI ÖNYARGILI DÜŞÜNCELER VAR SIRF PADİŞAHLAR HAKKINDADA BİR KİTAP YAZMANIZI RİCA EDİYORUM ÇÜNKÜ İNSANLAR SİZE GÜVENİYOT SEVGİLER VE SAYGILAR
 • mustafa atak / 21 Eylül 2008 05:17

  saygılar

  çok değerli yorumların için çok teşekkur ediyorum. sizleri dinlemekten çok mutlu oluyorum ve çok bilgiler öğreniyorum. saygılar.
 • zugasi bere / 14 Eylül 2008 18:11

  ayyas mı

  ne ayyası be hiçbir osmanlı padişahı ne ayyastı nede benzeri bir durumda idiler eger ayyas olsalardı osmanlı devleti nasıl cihan devleti olacakti.lütfen ondan bundan duyduklarınızı direkt aktarmayınız araştırın onsan sonra gelin konusun
 • teoman asil / 11 Eylül 2008 13:35

  saldırı

  buraya tarihi bilmeyen kişiler gelip yorum yazmasın .tarihçiler kimsenin alanını işgal etmiyor.harem konusunda hocam haklıydı.batılılar gibi haremi bir padişahın gönül eğlendirdiği yer olarak görmeyin.harem le ilgili ahmet akgündüz ün bir eseri var.okuyun.
 • D. ALİ TUNCER / 14 Ağustos 2008 15:40

  HAREM

  Hoca daha iyi bilir fakat harem eğitim yerinin yanında padişahın özel hayatını geçirdiği yerdi. ve bir padişahın da fazla sayıda cariyesi ve eşleri olmaktaydı buyönde yapılan eleştirilere hak veriyorum. çünkü her insan hata yapar. çoğu kişi osmanlı padişahlarının içkiyi görmediklerine bile inanır ama 2. selimin ayyaş olduğunu biliyoruz. demem odur ki bazı eleştirilere biraz daha olumlu bakılmalı...
 • Elif DÜRMÜŞ / 31 Temmuz 2008 19:09

  tarihin gerçekleri

  tarihteki gerçekleri anlattığınız için size çok teşekkür ediyorum.ilköğretim ve liselerde hatta üniversitelerde tarih dersi anlatan hocaların sizi örnek alarak gerçekleri yansıtmalarını tavsiye ediyorum.yeni nesil tarihi eksik öğreniyor.haberiniz olsun
 • irem canpolat / 29 Mayıs 2008 17:19

  tarih

  ben 8. sınıf öğrencisiyim ve ilber ortaylıya bayılıyorum gerçekten muhteşem birisi ve bütün kitaplarını zevkle okuyorum
 • samet kayalak / 17 Mayıs 2008 19:22

  tarihin bilinmeyen yönlerine ışık tuttuğu için size teşekkür ediyorum
 • Safa ÇAVUŞOĞLU / 7 Mayıs 2008 20:08

  HOCAM:

  Siz kesinlikle bu ülkenin tarihine ışık tutan en önemli kişisisiniz ,eserlerinizi merakla okuyorum küçüklükten beri tarihe hayranım şu an lise 3e gidiyorum bende sizin gibi olup gerçekleri öğretmek istiyorum saygılarla...
 • nedim altınbüken / 18 Nisan 2008 11:15

  başkan

  istanbul'a yakışacak bir başkan olursun hocam hatta istabulda sana az gelir
 • emine akhisarlıoğlu / 28 Mart 2008 15:54

  harem

  hocamızın bu konudaki fikirlerine katılyorum,keşke herkes bunu böyle bilse...
 • osman topaloğlu / 24 Ocak 2008 23:31

  okumak lazım

  tarihçi olarak daha özetini gördüm bişeyler öğrendim.

Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
 • Evet
 • Hayır