Kültür turizminin yeni alanı: 'Osmanlı'nın Üç Başkenti'

Kültür turizminin yeni alanı: 'Osmanlı'nın Üç Başkenti'

Yabancı akademisyen ve turizmcilerden oluşturulan 35 kişilik heyet, bu amaçla Turizm Bakanlığı tarafından bir haftadır Türkiye’de ağırlanıyor. Heyetin, İznik, Bursa ve Edirne’den sonra İstanbul'a ulaştı.


12 Ekim 2004 19:04
font boyutu küçülsün büyüsün


Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Emine Bağlı, Osmanlı devletine başkentlik eden 3 kenti tanıtmak amacıyla bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirtti. Bağlı, şunları söyledi: “Gezi, kültür turizmine olan talebi karşılamak ve geliştirmek amacıyla düzenlendi. Bu gezi tamamen bir model gezi. Farklı bir turizm alanı yaratmak istiyoruz. Gezide yapılan çekimler sonunda Türkçe ve İngilizce olan 45 dakikalık CD’ler yapılacak. Ayrıca tanıtım filmi hazırlanacak.” Bağlı, geziye Polonya, Macaristan, Yunanistan, Rusya, Fransa ile İran’dan turizmcilerin katıldığını kaydetti.

Söz konusu 35 kişilik heyet, Edirne’de Eskicami ve Selimiye Camisi’nin de yer aldığı, tarihi ve turistik yerlerle müzeleri gezecek. Heyet Edirne’deki gezisinden sonra İstanbul’a hareket edecek.

UNESCO Milli Komisyonu Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, geziye katılanlara Edirne’nin tarihi yerleri hakkında bilgi verdi. Ortaylı, Edirne’de birçok padişahın yaşadığına işaret ederek, “Edirne gerçek anlamda balkanların merkezidir. İl de Osmanlı devletine ait birçok tarihi yapı bulunuyor. Edirne’den diğer bölgelere de ulaşmak çok kolaydır. Bu nedenle birçok padişah Edirne’yi payitaht kenti olarak kabul etmiştir” dedi.

Geziye, Macaristan’dan katılan turizmci Edit Tasnadı, Edirne’ye 30 yıl önce de geldiğini anlatarak, birçok tarihi eserin iyi korunmasından hoşnutluk duyduğunu söyledi.
Bu haber 26,549 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • emin karadeniz / 25 Ocak 2010 22:34

  takdir ediyorum ilber hocama

  değerli hocam sızi gerçekden takdir ediyorum tarihi yön verenler olarak sizi görmek benim için büyük bir mutluluk denizli tavasa gelince sizi müzemi bekliyorum saygılarımla 21.yüzyılın antikacısı
 • Tarih Sevdalisi / 21 Mayıs 2009 14:14

  Elestiri

  Bu sayfada okudugum yorumlari yapanlar hic mi Turkce bilmiyorlar? Hatta haberlerde bile o kadar cok yazim hatasi var ki, okuduklarimin saka oldugu dusuncesine siginmak istiyorum. Dilini bilmeyen insan tarihini okuyup da nasil yorumlayacak? Turkce'nin guzelinden coktan vazgectik zaten de, bari Turkce kullanin?
 • Yılmaz Gölcü / 25 Kasım 2008 14:45

  Bursa da yok olan tarih.

  Bursadaki tarih maalesef yeteri kadar korunamamış.Düne kadar tarihi tophane semtindeki kale yaplarının hali içler acısıydı.Son zamanda resterasyon işine girdiler ama buda pek bir şeye benzemedi.En son tophanedeki arkeolojik bir alanı berbat bir resterasyonla kafeye çevirdiler.Şehrin mimarisi şuan berbat bir konumda.Yeşil alan bitti padişah türbeleri ve tarihi camiler beton yığınlarının arasında farkedilmez oldu.Bir Osmanlı başkenti olan Bursa'da tarihin bu kadar yok olması çok üzücü.Ben bir tek Muradiye semtini biraz olsun korunmuş görüyorum.Buraya geldiğinizde o denemi azda olsa hissedebiliyorsunuz.Düşünün Osman Gazi türbesinin etrafında bile tarihi dokunun ne kadar yok edildiğini farkediyorsunuz.
 • şükran çandır / 8 Ekim 2008 12:01

  ilber bey;

  sayın ilber ortaylı bey süper bir insan güzel yorumuyla tarihi sevmeyenleri sevdiren çok nadir biri. çok isterdim ilbeyin yanında tarihi öğrenmek
 • baykan duran / 28 Ağustos 2008 14:52

  edirne

  kentimizde sadece osmanlı var öyle bir yalınlıkki elektrik kesintisi olduğunda şaşırası bi zamanda yolculuk yapıp geçmişe gitmişçesine selimiye camii eski camii vede üç şerefeli camii ha bide Sultan Fatih Mehmet Han oda Edirne gelmiş geçmiş en şanlı edirneli ....

Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
 • Evet
 • Hayır