Ortaylı: 'Önce Alman arşivi açılmalı'

Ortaylı: 'Önce Alman arşivi açılmalı'

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ermeni soykırım iddiaları konusunda doğruların görülebilmesi için öncelikle Alman arşivlerinin ortaya çıkması gerektiğini söyledi.


18 Mayıs 2005 18:55
font boyutu küçülsün büyüsün


Almanların savaşa ait vesikaları gizlediğini, bu vesikaların açıklanması için Türkiye’nin talepte bulunması gerektiğini vurgulayan Ortaylı, “Doğruların görülebilmesi için öncelikle Alman arşivlerinin ortaya çıkması gerekiyor” dedi.

İlber Ortaylı, “devletler hukuku”na göre soykırım iddialarında her iki tarafın da dinlenmesi gerektiğinin altını çizerek, hangi siyasi görüşe sahip olunursa olunsun, böyle bir konuda birlikte hareket edilerek kimliğin korunması gerektiğini kaydetti.
Bu haber 14,710 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • melike / 12 Eylül 2009 21:45

  umutsuz vaka

  tabikide almanların böyle bir şeye yanaşmayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz adamlar bizi sevmiyo niye böyle bişey yapsınlarki
 • Aykut Atay / 3 Ocak 2009 17:47

  Rus arşivleri.

  Alman arvişleri kadar Rus arşivlerinin de önemi olduğunu düşünüyorum nitekim Brest-Litowsk antlaşmasının 1. madde'sinde Lenin vilayet-i sitte'den neden çekildiklerini açıklamıştır.Ve sözde büyük Ermenistan'ın kurulacağı vilayetlerde Rusya'nın işgali altında bulunuyordu.Rusya'yı ve Almanya'yı en iyi etüd eden tarihçilerimizden biridir İlber Ortaylı..
 • murat keke / 24 Kasım 2008 13:29

  ermeni meselesi

  Balkan savaşları ve 1. dünya savaşı yıllarında, Osmanlı devleti içindeki tüm halkların büyük acılar çektiğini görüyoruz.Rumlar ,Ermeniler, Türkler büyük kayıplar verdiler.Bu acıları birlikte yaşadık..Aradan geçen 100 yıl bile acıları hafifletmedi.Bu sorunu yine beraber yine birlikte çözeceğiz. Rumlar, Ermeniler ve Türkler kardeşce dostca başka yolu yok sanırım. Bize bundan sonra düşen Ermeni Türk ve Rum halkları arasında barışı ve dostluğu gelişritmek olmalıdır.
 • kürşad yaman / 14 Ekim 2008 17:00

  iyi günler

  ermeni soykırımı diye birşey yoktur. asıl o masum görünen ermeniler avrupa yardımıyla türklere yani bize soykırım yapmışlardır rumlarla işbirliği yapan ermeniler bizi hayince vurup köylerimiz kasabalarımızı katletmişlerdir. hala türkiye çok kıymetlidir hatta bence dünyanın incisidir. istanbulu almadan durmaz bu avrupa ve bunun içinde hayince ve gerçek olmayan politikalarla bizi yıpratıyorlar.
 • erkan cengiz / 20 Mart 2008 20:38

  saygılar

  bizi kaale alan mı var diyecegim ama,
  işin gidişatını biz belirsek bile bizim lehimize de olsa aleyhimize de olsa kafalarda kı oturmusluk değişmezlik(onların bize karsı)
  bizi her halde 1-0 y yenik baslatıyo musabakaya...
  saygıalr efendim

Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
 • Evet
 • Hayır