Rusya'dan İlber Ortaylı'ya Puşkin ödülü

Rusya'dan İlber Ortaylı'ya Puşkin ödülü

Rusya Federasyonu tarafından verilen Puşkin Ödülü'ne Türkiye'den tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, edebiyatçı Ataol Behramoğlu ve gazeteci Hakan Aksay layık görüldü.


5 Aralık 2007 17:36
font boyutu küçülsün büyüsün


Başkan Vladimir Putin imzasıyla Rusya Federasyonu Devleti tarafından Rus dilini ve kültürel mirası yayan, ülkelerin ve halkların birbirlerine yaklaşmasını sağlayan kişilere verilen Puşkin Ödülü'ne Türkiye'den tarihçi ve Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, edebiyatçı Ataol Behramoğlu ve Rus-Türk Araştırmaları Merkezi (RUTAM) Başkanı Hakan Aksay layık görüldü.

Puşkin Ödülü dünyada bugüne dek 11 kişiye verildi. Ödüle layık görülen diğer isimler şunlar:

"Finlandiya Devlet Başkanı Tarya Kaarina Halonen, Bakü Slav Üniversitesi Rektörü Kamala Mehti Oğlu Abdullayeva, Kazakistan Rus Okulları Öğretmenleri Birliği Başkanı Nataliya Vasilyevna Vdovina, Kazakistan Pavlodarsk Slav Kültürü Merkezi Başkanı Tatyana İvanova Kuzina, Semipalatin Devlet Pedagoji Enstitüsü Bilimsel Araştırmalar ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Mihail Semenoviç Papin, Rus, Slav ve Kazak Örgütler Birliği Birinci Başkan Yardımcısı Anatoliy Petroviç Çesnakov, Kazakistan Parasat Enstitüsü Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi Başkanı Nursul Cemalbekonu Şaymerdenov, Kazakistan Parlamentosu Milletvekillerinden Gadilbeka Minajeviça Şalahmetova"

Ödüller sahiplerine, Kremlin'de Başkan Putin tarafından verilecek.

 

 
Bu haber 16,877 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • Sinem Genç / 15 Ekim 2009 11:56

  Böyle bir insana bu yakışırdı zaten.Hocam sizi tebrik ediyorum.Çok doğru bir insana vermişler.
 • Ömer ERGÜN / 19 Şubat 2009 13:03

  GÜZEL BİR ÖRNEK

  İçi boş sözlerle değil, çalışmalarıyla, araştırmalarıyla kendini alnında kabul ettiren böyle değerli insanlar her branş ve meslekten diğer insanlar için de güzel bir örnek teşkil ediyor. Keşke her alanda yüzlerce ilber Ortaylılar yetişse de şu aciz durumdan biran önce kurtulabilsek..
 • mehmet emın adatepe / 18 Ocak 2009 21:19

  puşkin ödülü

  sayın hocamizin bu ödülü fazlasıyla hakettığine inanan biriyim inşallah hocamizdan bir de nobel ödülü bekliyoruz başarılarının artarak devam etmesini diliyorum
 • ali kıyak / 16 Ağustos 2008 16:23

  ideal insan

  bu yazarlar TÜRKİYEYİ cagdas uygarlık seviyesine ulastiracaklardandir.insan böyle yazarlari görünce hayata daha da baglaniyor.yazmak istiyor öğrenmek istiyor
 • Oğuzcan Ergün / 2 Ağustos 2008 00:46

  Harika

  Bu harika bişi ya.İlber Ortaylı bu ödülü gerçekten hak eden bi büyüğümüz.Keşke bu Rus yakınlaşmasından biraz devletin başındaki büyükler faydalanmayı denese...
 • mehmet kutalmış çakatay / 9 Mart 2008 20:10

  ilber ortaylı

  bence nobellik bir yazar kıymetini bilelim hayattayken

Anket

Son zamanlarda belirgin olarak, belirli çevrelerce, Türk milletinin vasıflarını zedelemek amacıyla asker düşmanlığı pompalandığını düşünüyor musunuz?
 • Evet
 • Hayır