En Sıcak Konular

İlber Ortaylı'dan Belediye Kanunu eleştirisi

4 Nisan 2012 20:37 tsi
İlber Ortaylı'dan Belediye Kanunu eleştirisi İlber Ortaylı, konuşmacı olarak katıldığı Düzce Üniversitesi'nde tanzimat döneminde oluşturulan belediye kanununu eleştirerek, "Belediye kanunlarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor" dedi.

Topkapı Müzesi Başkanı ve Tarih Uzmanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Düzce Üniversitesi'nde "Geçmişten Günümüze Yerel Yönetimler" konulu konferansta konuştu.

Prof. Dr. Ortaylı, özellikle tanzimat döneminde oluşturulan belediye kanunun artık belediyeleri taşıyamadığını ifade ederek, "Belediye ve il genel meclislerine memurlar aday olamıyor ve seçilemiyor. Belki de buralara işsiz sapsız adamlar aday gösterilip seçiliyor. Konulardan uzak, uzman olmayan bu kişilere baktığınızda şehrin sosyal hayatına da uyum sağlamayan kişileri görüyoruz. Tanzimat öncesi, köylerin küçülmesi ve merkezi yerlerin büyümesi ile kurulmaya başlayan belediyelere kanun gerekiyordu. O dönem yazılan kanunlar bu dönem artık belediyeleri taşıyamıyor" dedi.

İstanbul'dan örnek veren Prof. Dr. Ortaylı, gerek bütçede gerek idarede İstanbul'un ayrı Suriçi'nin ayrı ele alınmasını önerdi. "Suriçi'ne belediye başkanı atansın, seçilmesin" diyen Ortaylı, şunları kaydetti: "Bu atamayı iktidar yapabilir, Cumhurbaşkanı da. Özel yetkilerle ancak burası idare edilebilir. Suriçi çevreden seçilen belediye meclisleriyle idare edilemez, mahzurları açıktır. Suriçi İstanbul suriçi'nde kalmayacak kadar herkesin şehridir. Dünyanın en önemli müzeleri, abideleri buradadır. Onunla ilgili gelişme ve düzenlemeler hepimizi ilgilendirmelidir. Bütçesi, kadroları ona göre düzenlenmelidir. Hali hazırda bütçe ve kadrolarla Suriçi'nin devasa sorunlarının üstesinden gelmek kolay değil."

Ortaylı mevcut belediye kanununda olduğu gibi devlet memurlarının seçimde belediye meclisi adayı olamama garipliğinin de ortadan kaldırılmasını gerektiğini savundu.

Bu haber 10,015 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,574 µs