En Sıcak Konular

Prof. Ortaylı: ''Türkler bilinçsizce seyahat ediyor''

2 Şubat 2011 16:56 tsi
Prof. Ortaylı: ''Türkler bilinçsizce seyahat ediyor'' Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'deki tarihçiliğin en zayıf noktasının coğrafya bilgisi olduğunu belirterek, Türk bilginlerinin coğrafya bilmediğini savundu.

Özellikle üniversite gençliğinde bunu sıkça yaşadıklarına dikkat çeken Prof. Ortaylı, "Bağdat ile Irak'ın nerede olduğunu bilmiyor, bunları bir araya getiremiyorlar. İnsanlar 'bavul gibi' geziyor. Türkler seyahatlerini bilinçsizce yapıyor. Bu insanlara Osmanlı dediğiniz de hiçbir şey ifade etmiyor." dedi. 

Balıkesir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Milli Tarih Nedir?' konulu konferansa katılan Prof. Ortaylı, vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. İlk olarak Belediye Başkanı İsmail Ok'u makamında ziyaret eden Prof.Ortaylı daha sonra Salih Tozan Kültür Merkezi'nde Balıkesirlilerle buluştu. Prof. Ortaylı, salonu dolduran izleyicilere milli tarih hakkında bilgiler verdi. Konferansa Belediye Başkanı Ok, Yardımcısı Argun Atıcı, Vali Yardımcısı Ayhan Çiftarslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kur. Albay Gürcan Sercan, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Şerif Saylan, Baro Başkanı Muzaffer Mavuk ile çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konferansta içeride yer bulamayanlar, dışıdrıdaki ekranlardan Prof. Ortaylı'yı dinleme fırsatı buldu.

Konferansa, kullanılan dil ve lehçelere değinerek başlayan Prof. Ortaylı, Osmanlıca'nın bir dil değil üslup olduğunu ve eğitimli insanların kullandığını söyledi. Dilin tamamen sadeleştirilmesinin söz konusu olmadığını belirten Ortaylı, Tatarca'nın da bir dil sanıldığını ancak bunun lehçe olduğunu ifade etti. İngilizce bilmenin dünyaya açılmak ve anlamak için gerekli olduğunu ancak hiçbir şekilde yeterli olmadığın dikkat çeken Ortaylı, "Tarihin iyi öğrenilmesi için dil bilmek çok önemli. Ancak bunun için İngilizce bilmek yeterli değil. Arapça ve Farsça'nın da bilinmesi gerekiyor. Bu diller olmadan Almanca ve İngilizce hiçbir şey ifade etmiyor. Milli tarih dendiğinde coğrafya en önemli unsurdur. Milli tarihi yaşadığımız coğrafya belirler. Türkiye'deki tarihçiliğin en zayıf noktası coğrafya bilgisi. Türk bilginleri coğrafya bilmez. Özellikle üniversite gençliğinde bunu yaşıyoruz. Bağdat ile Irak'ın nerede olduğunu bilmiyor, bunları bir araya getiremiyorlar." diye konuştu. 

İnsanların 'bavul gibi' gezdiğini belirten Ortaylı, Türklerin seyahatlerini bilinçsizce yaptığını vurgulayarak bu insanlara Osmanlı dediğiniz de hiçbir şey ifade etmediğini kaydetti.

İnsanların dilin ne anlama geldiğinin farkında olmadığının altını çizen Ortaylı, dilin milli tarihi anlamamızı sağlayan en önemli ölçek olduğuna işaret etti. Milletlerin hayatını etkileyen, değiştiren en önemli unsurun dil olduğunu söyleyen Ortaylı, "Bu sebeple bir ülkenin diline yerleşen yabancı kelimeler kolaylıkla atılamaz. Bunlar değiştirilmeye çalışılınca toplumun bünyesi de kabul etmez. Dillere müdahale edemezsiniz. Bizde bütün çabalara rağmen hukuk dilinde sadeleştirmeyi yapamadık."ifadelerini kullandı. 

Salonu hınca hınç dolduran öğrenciler Ortaylı'yı uzun süre ayakta alkışladı.Bu haber 13,546 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,858 µs