En Sıcak Konular

Topkapı Sarayı'nda 'yetki' savaşı

4 Mayıs 2011 13:26 tsi
Topkapı Sarayı'nda 'yetki' savaşı Topkapı Sarayı'na müze müdürü olarak atanan Yusuf Benli, ilk demecinde tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın görevinin ''misafirleri ağırlamak'' olduğunu söyledi. Benli, tüm yetkilerin artık kendisinde toplandığını da dile getirdi.

Ortaylı, "Burada bir başkan var, bir de müdür var. Ben başkanım, Yusuf Benli ise müdür. Problemi varsa bize söylesin, çözmeye çalışırız" dedi.

Topkapı Sarayı'na bir müdürün daha gelmesi gerektiğini belirten İlber Ortaylı, "Yönetmeliğe göre iki müdür var. Bir müdür daha olması lazım" diye konuştu.
Kendisinin çok yorulduğunu ifade eden Ortaylı, şu yorumu yaptı: "Ben çok kalamam, yaşım ilerliyor. Üniversiteye dönmem lazım.

"'ÜSLUP ŞIK DEĞİL'
İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ise, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Müze Müdürü Yusuf Benli hakkında basında çıkan haberlere ilişkin, ''Ortada bir yetki tartışması yoktur. Müze başkanı da müze müdürü de hukuki zeminde belirtilen görevlerini yapacaktır'' dedi.

Bilgili yaptığı açıklamada, bu tartışmanın, kimin görevinin ne olacağı tartışmasından öte müze müdürünün, İlber Hoca gibi çok önemli bir değeri rahatsız eden bir üslupta görüşünü ifade etmesi olduğunu, tartışmanın, üslup açısından şık olmadığını söyledi.

'YETKİ TARTIŞMASI YOKTUR'
İlber Ortaylı ve Yusuf Benli ile görüştüğünü, müzedeki sevk ve idare yetkisinin müze müdürüne ait olduğunu, müze başkanının da müze bütünlüğü çerçevesinde önemli görevleri bulunduğunu belirten Bilgili, şunları kaydetti: ''Ortada bir yetki tartışması yoktur. Müze başkanı da müze müdürü de hukuki zeminde belirtilen görevlerini yapacaktır. İlber Hoca'nın süresi yeni uzatılmıştır. Kendisi ayrılmak istemediği müddetçe görevinin başındadır. Tartışma daha çok üslup konusundadır. Topkapı Sarayı'nda misafir ağırlamak önemli işlerimizden biridir. Sorunu tabii ki çözdük. Herkes daha duyarlı olacak.''Bu haber 11,640 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,428 µs