En Sıcak Konular

Ortaylı: 'Müzecilik doğru yapılmıyor'

25 Eylül 2006 18:35 tsi
Ortaylı: 'Müzecilik doğru yapılmıyor' Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Profesör İlber Ortaylı, Türkiye’de müzeciliğin gereği gibi yapılmadığını söyledi, bürokrasiden yakındı.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi, Topkapı Sarayı. Şu ana kadar 1 milyon 250 bin ziyaretçinin gezdiği müze, yıl sonunda 2 milyon ziyaretçiye ulaşacak. Müze Başkanı İlber Ortaylı’ya göreyse, ziyaretçinin niceliği değil, niteliği önemli.

Ortaylı “Bu saray’da, çok ziyaretçi, açık konuşmak gerekirse o kadar da makbul birşey değil. İyi ziyaretçidir makbul olan” dedi.

Müze derneklerinin kapatılması ile, müzelerin önemli bir gelir kaybına uğradığını anımsatan Ortaylı, bürokratik baskıdan yakındı: “Ampulu bile değiştirmek için şimdi döner sermaye yazıyorum. Bu olmaz. Böyle bi yer bu tarzda gitmez.”

Topkapı Sarayı Müzesi’nde hırsızlık olduğu, bazı parçaların kaybolduğu şeklindeki haberlerin yalan olduğunu vurgulayan İlber Ortaylı, bundan Saray’daki bazı memurları, ama özellikle de basını sorumlu tuttu.

Ortaylı “Gazeteler kendine haber arıyor. Yalnız ben şunu söyleyeyim, ekonomi muhabirleri hiç değilse az-çok ekonomiden anlıyor. Sonra spor muhabirleri anlıyorlar spordan, onu takip etmekten, dış politika yazılarını hiç fena bulmuyoruz okuduğumuzda. Polis muhabirleri de iyi şeyler yazıyorlar, müze muhabirleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Burada basit bir İtalyan mayolikası dediğimiz basit bir çiniyle ki onlar moloz olarak kullanılır kırılınca, İznik çinisini ayırt edemeyen adamlar var, saray muhabiri bu...Yazıyor” dedi.

Ortaylı son olarak, Türk müzeciliğinin geçmişteki kötü alışkanlıklarını, çarpıcı örneklerle anlattı: “Mesela çok kötü birşey, bu saraydaki alışkanlık, buradaki parçaların lüzumlu lüzumsuz yerli yersiz teşhiri. Unutmayın 1971-72 döneminde buradan 4. Murat’ın kaftanı, zırhı ve 1 Kur’an, Kültür Sarayı’nda tiyatro oyunu dolayısıyla teşhire kondu ve saray yanınca kültür sarayı, o da gitti. Ben önce demiştim ki ‘çaldılar, sonra çıkar!’. Hayır efendim böyle topak halde duruyor o zırh”

Ortaylı, tüm zorluklara karşın, “çok düşkünüm” dediği, “bir asker gibi vazife yapıyorum” dediği Topkapı Sarayı Müzesi’nde, küratör grubuyla başarılı projelere de imza attıklarını söyledi ve yılbaşında İtalya’da “Harem” sergisi açılacağını müjdeledi.

Bu haber 12,163 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  20860 µs