En Sıcak Konular

İlber Ortaylı Almanya'da İstanbul'u anlattı

16 Mart 2007 18:08 tsi
İlber Ortaylı Almanya'da İstanbul'u anlattı Topkapı Müzesi Müdürü ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul’un tarihi yapılarını kuşatan düzensiz yapıların kaldırılması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın Köln kentiyle İstanbul’un kardeş kent ilan edilmelerinin 10. yılı dolayısıyla Köln’de düzenlenen ve İstanbul’un geçmişiyle bugününün değerlendirildiği bir konferansta konuşma yapan Topkapı Müzesi Müdürü ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, başta Topkapı Sarayı olmak üzere İstanbul’daki tarihi eserleri anlattı.

Prof. Dr. Ortaylı, “Son 100 yılda yapılan düzensiz yapılar İstanbul’daki tarihi yapıyı kuşattı. O yapıların ortadan kaldırılması gerek. Ancak bunları ortadan kaldırabilmek için eski krallar kadar güçlü olmaya ihtiyaç var. İnşallah Marmaray projesi sürer de, daha birçok tarihi kalıntılar buluruz” dedi.

Konuşmasını Almanca yapan Ortaylı, dünyanın en güzel sarayının Topkapı Sarayı olduğunu, bu sarayın diğer saraylarla mukayese edilemeyeceğini belirtti.

Topkapı Sarayı’nın bir insanlık mirası olduğunu kaydeden Ortaylı, Saray’ın Müslümanlığın, Hristiyanlığın ve bazı peygamberlerin değerli eşyalarını barındırdığını sözlerine ekledi.

Ortaylı, Topkapı Sarayını her gün binlerce kişinin ziyaret ettiğini, ziyaretçi sayısının artmakta olduğunu, buna bir sınırlama getirilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul’un yüz yıllarca uygarlığın merkezi olduğuna da dikkati çeken Ortaylı, İstanbul’a Yunan, Türk, Rus, Hristiyan, Müslüman olsun herkesin sahip olmak istediğini belirtti. Ortaylı, Ayasofya’nın yüzyıllarca benzeri yapılamayan bir mucize olduğunu ifade etti.Bu haber 12,949 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  19692 µs