En Sıcak Konular

Topkapı'da 115 yıl padişah ölmedi

11 Ekim 2007 19:19 tsi
Topkapı'da 115 yıl padişah ölmedi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın son kitabı Osmanlı İmparatorluğu’yla ilgili bilinmeyenleri gün ışığına çıkarttı. Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 115 yıl süresince hiçbir padişah Topkapı Sarayı’nda ölmedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın son kitabı Osmanlı İmparatorluğu’yla ilgili bilinmeyenleri gün ışığına çıkarttı. Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 115 yıl süresince hiçbir padişah Topkapı Sarayı’nda ölmedi.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yazdığı ''Mekanlar ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı'' kitabı, önceki akşam basına tanıtıldı. Kitap hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ortaylı, ''Fatih Sultan Mehmet'ten II. Selim'e kadar olan 115 yıllık süre içinde hiçbir padişahın yaşamını Topkapı Sarayı'nda yitirmediğini söyledi. Kitapta, önceki yazılanlardan farklı olarak harem için de okul ifadesi kullanılıyor.

HAREM EĞİTİM YERİYDİ


Osmanlı İmparatorluğu’yla ilgili yanlış bilinen konu ve olaylara değinen İlber Ortaylı kitabında "Sarayda erkek öğrencilerin eğitim gördükleri Enderun neyse harem de cariyeler açısından benzer bir işlev görmektedir. Haremde yetişen cariyelerden birçoğu Enderunlar’la evlendirilir. Bu saraylı hanımlar gittikleri coğrafyalarda bir saray hanımefendisi olarak kültürlerini geleneklerini halka yansıtırlardı" diyor. İmparatorluk merkezinin detaylarıyla anlatıldığı kitap okurlarını, bir zamanların en önemli sarayının ihtişamlı günlerine götürürken, diğer taraftan saraydaki gündelik hayattan Osmanlı devlet protokolüne kadar bilmediğimiz birçok inceliği keşfetmemizi sağlıyor. Bu haber 37,757 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  21641 µs