En Sıcak Konular

‘Filistinliler ihanetin bedelini ödüyor’

5 Mayıs 2004 19:08 tsi
‘Filistinliler ihanetin bedelini ödüyor’ Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Osmanlı’ya başkaldırıp ihanet eden Filistin, bugün bu ihanetini canıyla ve malıyla ödemektedir” dedi.

Yolsuzluklara ve kötü yönetim mekanizmalarına karşın Türkiye’nin dünyayı fethetmeye devam ettiğini belirten Ortaylı, “Tüm dünya ülkeleri Türkler’in bu gelişmesinden rahatsızlık duyuyor. Sefil ve kötü olarak tanımlanan üniversitelerimizdeki kalite bile Avrupa’nın kat kat üstündedir” diye konuştu.
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Şehir Konferansları kapsamında, Fuar Kültür Merkezi’nde “Tarihi Misyonumuz ve Türkiye” konulu bir konferans veren Prof. Dr. Ortaylı, 6 yüzyıl boyunca 3 kıtaya hükmetmiş Osmanlı İmparatorluğu’nun Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk milletine önemli bir misyon yüklediğini ifade etti.
       Geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’nun fethettiği topraklarda bugün halen Osmanlı’nın izlerinin var olduğunu belirten Ortaylı, şöyle devam etti:
       “Zamanında Osmanlı’ya başkaldırıp ihanet eden Filistin, bugün bu ihanetini canıyla ve malıyla ödemektedir. Koskoca imparatorluk o dönem başta olan yöneticilerin basiretsizliği yüzünden sürekli küçülmüştür. Sosyal bilimlerde kaçınılmaz diye birşey yokken, Lübnan’ın ayrılması dönemin yöneticileri tarafından kaçınılmaz diye değerlendirilmiştir. Bugün maalesef Osmanlı İmparatorluğu’nun varisi olan Türkiye’nin diplomatları, üzerlerine yüklenen tarihi misyonu bilmiyorlar. Eğer Türk aydınları dünya tarihini bilmezse ülkeyi bir yere götüremez.”
      
“TÜRKİYE DÜNYAYI FETHEDİYOR”
       Ortaylı, dünyanın dört bir yanında yaşayan Türklerin fabrikalar ve okullar açtıklarını, Türk tıbbının her geçen yıl geliştiğini anlatarak, şunları söyledi:
       “Bugün bütün yolsuzluklara ve kötü yönetim mekanizmalarına rağmen Türkiye, dünyayı fethetmeye devam ediyor ve tüm dünya ülkeleri Türkler’in bu gelişmesinden rahatsızlık duyuyor. Sefil ve kötü olarak tanımlanan üniversitelerimizdeki kalite bile Avrupa’nın kat kat üstündedir.
       Türkiye’deki gibi gelişmiş üniversite ve gelişmiş ordu Avrupa’nın hiçbir ülkesinde yoktur. Askeri gücümüz tüm dünyayı düşündürmektedir. Bir yönden büyümeye ve gelişmeye eskiden Osmanlı’da olduğu gibi dünyayı fethetmeye devam ediyoruz. Köylümüz bile birçok dünya ülkesinin insanlarından daha aydındır.”Bu haber 534,515 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,944 µs