En Sıcak Konular

Kültür turizminin yeni alanı: 'Osmanlı'nın Üç Başkenti'

12 Ekim 2004 19:04 tsi
Kültür turizminin yeni alanı: 'Osmanlı'nın Üç Başkenti' Yabancı akademisyen ve turizmcilerden oluşturulan 35 kişilik heyet, bu amaçla Turizm Bakanlığı tarafından bir haftadır Türkiye’de ağırlanıyor. Heyetin, İznik, Bursa ve Edirne’den sonra İstanbul'a ulaştı.

Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Emine Bağlı, Osmanlı devletine başkentlik eden 3 kenti tanıtmak amacıyla bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirtti. Bağlı, şunları söyledi: “Gezi, kültür turizmine olan talebi karşılamak ve geliştirmek amacıyla düzenlendi. Bu gezi tamamen bir model gezi. Farklı bir turizm alanı yaratmak istiyoruz. Gezide yapılan çekimler sonunda Türkçe ve İngilizce olan 45 dakikalık CD’ler yapılacak. Ayrıca tanıtım filmi hazırlanacak.” Bağlı, geziye Polonya, Macaristan, Yunanistan, Rusya, Fransa ile İran’dan turizmcilerin katıldığını kaydetti.

Söz konusu 35 kişilik heyet, Edirne’de Eskicami ve Selimiye Camisi’nin de yer aldığı, tarihi ve turistik yerlerle müzeleri gezecek. Heyet Edirne’deki gezisinden sonra İstanbul’a hareket edecek.

UNESCO Milli Komisyonu Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, geziye katılanlara Edirne’nin tarihi yerleri hakkında bilgi verdi. Ortaylı, Edirne’de birçok padişahın yaşadığına işaret ederek, “Edirne gerçek anlamda balkanların merkezidir. İl de Osmanlı devletine ait birçok tarihi yapı bulunuyor. Edirne’den diğer bölgelere de ulaşmak çok kolaydır. Bu nedenle birçok padişah Edirne’yi payitaht kenti olarak kabul etmiştir” dedi.

Geziye, Macaristan’dan katılan turizmci Edit Tasnadı, Edirne’ye 30 yıl önce de geldiğini anlatarak, birçok tarihi eserin iyi korunmasından hoşnutluk duyduğunu söyledi.Bu haber 32,710 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,624 µs